avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 830 soluții astăzi
Forum Activitate Dorinel6

Activitate Dorinel6



Cornel Vasile a scris:

Cand s-a depus demisia? .... adeverinta de vechime nu reprezinta extrasul revisal(document care nu face dovada vechimii in munca)

Demisia a fost depusa pr 10.11.2020.
Multumesc pr raspuns.

Pe adeverinta am "nr inregistrare: 14/11.12.2020, data incetare: 11.12.2020, temei incetare: art 81 alin 1, demisie cu preaviz, stare: incetat".

Pe decizie am "decizia 4/11.12.2020. Cim al fostului angajat inceteaza la data de 28.12.2020"

Precizez ca aveam niste zile de concediu nefolosite cu care am ramas dupa terminarea preavizului.

Din cate stiu, acea adevrinta reprezinta extrasul din revisal, deci asta ar rebui sa fie lttecut la itm. Nu stiu ce rol are adeverinta, iar daca intr-adevar e o greseala, cum a fost aprobat.
Salutare.
Ma aflu intr-o situatie relativ ciudata. Am demisionat de la fostul angajator, iar in prima zi de dupa incetarea activitatii am fost chemat sa ridic adeverinta de vechime si decizia de incetare a contractului. Intre cele 2 documente exista niste neconcordonate pe care am sa le enumar mai jos.


Adeverinta: "Cim nr xxxx. Perioada activitate data inceput - data final. Data incetare: X. Stare: Incetat"
Decizia de incetare: "Decizia de incetare a cim nr xxxx/(data X). Cim inceteaza la data X+Y"

Mentionez ca Y este numarul de zile de concediu pe care nu le-am folosit. Ma gandesc ca o fi vreun "artificiu" ca sa simplifice procedura de plata a zilelor de concediu, dar intre cele 2 documente sunt neconcordante in opinia mea.

Pana la urma mai am un contract valid sau nu? Ma pot angaja in alta parte in perioada asta? Pe adeverinta am o data, pe decizie am alta data. Stiu ca acea adeverinta se elibereaza doar dupa incetarea cim, deci tind sa cred ca contractul a incetat. Dar in decizie e specificata o zi din viitor