avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 737 soluții astăzi
Forum Activitate colonelu69

Activitate colonelu69

Exista sanse sa nu mi se anuleze permisul??nu au fost martori cand i am atins usa vecinului,nu sa declarat ca m a vazut ca i am lovit masina,nu sau luat declaratii de la nici unul dintre noi,doar constatare la fata locului

colonelu69 a scris:

Era nomal sa mi ceara permisul de conducere atata timp cand eu eram in casa si nu eram la volan,cand a sosit politia in spatele blocului??

latka a scris:

Cel mai bun lucru e sa va angajati un avocat, riscati condamnarea pentru conducere sub influenta alcoolului. In singe va iesi o concentratie dubla.

Art. 336
Conducerea unui vehicul sub influenţa alcoolului sau a altor substanţe
(1) Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere de către o persoană care, la momentul prelevării mostrelor biologice, are o îmbibaţie alcoolică de peste 0,80 g/l alcool pur în sânge se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani sau cu amendă.
[ link extern ]





Exista sanse sa nu mi se anuleze permisul??nu au fost martori cand i am atins usa vecinului,nu sa declarat ca m a vazut ca i am lovit masina,nu sau luat declaratii de la nici unul dintre noi,doar constatare la fata locului

colonelu69 a scris:

Era nomal sa mi ceara permisul de conducere atata timp cand eu eram in casa si nu eram la volan,cand a sosit politia in spatele blocului??

latka a scris:

Cel mai bun lucru e sa va angajati un avocat, riscati condamnarea pentru conducere sub influenta alcoolului. In singe va iesi o concentratie dubla.

Art. 336
Conducerea unui vehicul sub influenţa alcoolului sau a altor substanţe
(1) Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere de către o persoană care, la momentul prelevării mostrelor biologice, are o îmbibaţie alcoolică de peste 0,80 g/l alcool pur în sânge se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani sau cu amendă.
[ link extern ]





Era nomal sa mi ceara permisul de conducere atata timp cand eu eram in casa si nu eram la volan,cand a sosit politia in spatele blocului??

latka a scris:

Cel mai bun lucru e sa va angajati un avocat, riscati condamnarea pentru conducere sub influenta alcoolului. In singe va iesi o concentratie dubla.

Art. 336
Conducerea unui vehicul sub influenţa alcoolului sau a altor substanţe
(1) Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere de către o persoană care, la momentul prelevării mostrelor biologice, are o îmbibaţie alcoolică de peste 0,80 g/l alcool pur în sânge se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani sau cu amendă.
[ link extern ]



Buna ziua,in data de 20 /12/2020 ,am avut un incident in parcarea din spatele blocului,acrosand usor usa masini unui vecin la manevra de dat inapoi,dupa o cearta de cateva minute vecinul a sunat la 112 si a chemat rutiera ca eu sunt beat si i am lovit masina,dupa toata cearta eu am plecat in casa si la 20min a sosit politia,eu eram in casa cand a venit politia,am fost sunat sa cobor din casa cu Bi si permisul,am coborat si am suflat in echilotes fiind 0,93am mers la IML si mi a fos intocmit dosar penal pt circulatia pe drumul public baut,dar eu nu eram la volan si nu eram pe strada,e vb de parcarea din spatele blocului pe o aleie infundata,ma puteti ajuta cu o sugestie?mentionez ca politistu l a intrebat pe vecin daca m a vazut cand i am atins masina si rasp a fost Nu,ce fac in situatia asta,
Am un Pfa taxi si vreau sa l transform in srl,care e procedura?ma poate ajuta cineva?