avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 582 soluții astăzi
Forum Activitate Alog

Activitate Alog

Răspuns la discuția Buna ziua, rog raspuns: ...
Am inteles ca primul dosar de somaj s-a inchis, incetand si plata indemnizatiei, odata cu o noua angajare. Ma intereseaza posibilitatea de a lua somaj, dupa incetarea celui de al 2 lea contract, dupa o luna de zile. Am o cotizare de 22 de luni in ultimele 24 de luni, cu toate acestea, mi se invoca art 371, ca refuz.
- Art. 371. – (1) La stabilirea stagiului minim de cotizare de 12 luni in ultimele 24 de luni premergatoare datei inregistrarii cererii, prevazut la art. 34 alin. (1) lit. a), nu se iau in considerare perioadele care reprezinta stagiu de cotizare utilizate pentru stabilirea si acordarea anterioara a unui drept la indemnizatie de somaj.
(2) Perioadele care reprezinta stagiu de cotizare si care au fost utilizate pentru stabilirea si acordarea anterioara a unui drept la indemnizatie de somaj, prevazute la alin. (1), se iau in considerare la stabilirea stagiului de cotizare in functie de care se stabileste perioada pentru care se acorda indemnizatia de somaj si cuantumul acestui drept, prevazut la art. 39.
Din acest articol inteleg ca am dreptul la o noua indemnizatie de somaj.
Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarea situatie:
Am lucrat timp de 31 de ani, penultimul loc de munca 12 ani si 8 luni, dupa care am fost disponibilizata, in august 2020. Am depus in septembrie 2020 actele de somaj si am beneficiat de indemnizatie de somaj in perioada 23.09-26.10.2020. In 26.10.2020 m-am angajat, cu contract individual de munca, pe perioada nedeterminata, cu perioada de proba de 4 luni. Dupa 1 luna, la data de 24.11.2020 mi s-a incetat contractul de munca, prin Notificare Incetare CIM, la initiativa angajatorului, art 31, alin 3. Am depus, din nou, actele pentru un nou dosar de somaj, dar am primit refuz din parte Ajofm, invocand art 371, alin a. Consider ca este o interpretare gresita a legii, art 371, alin b, imi confera dreptul de a avea indemnizatie de somaj.
Va rog, ma poate cineva, lamuri, cu privire la drepturile mele si la acest articol 371 din legea 76/2002?
Va multumesc anticipat.