avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 811 soluții astăzi
Forum Activitate raresfarcas

Activitate raresfarcas

ok, m-am interesat la un notar si mi-a spus ca este obligatorie o procura chiar si pentru precontract. pana face rost de procura, o sa ii cer copii dupa acte sa le dau notarului sa le verifice. daca are cineva vreun sfat, il astept cu placere.
deci, proprietarul are urmatoarele acte: contract de vanzare-cumparare pe numele sau si al sotiei plus o viitoare procura din partea sotiei, care sa-i permita sa vanda imobilul. Verisoara mea, cea interesata sa cumpere, ar vrea sa faca precontractul(la notariat) si fara procura ca sa fie sigura ca ii vinde ei. Este riscant? Nu are cadastru si intabulare. Ce alte acte sunt necesare pentru un precontract si ce fel de riscuri exista?
un extras de carte funciara ma ajuta cu ceva?
cristeo a scris:

Va multumesc din suflet. Acum am inteles toate implicatiile acestui act. Vom renunta la demersuri. Va multumesc inca o data si va doresc mult succes!


varog foarte frumos sa ma contactati: 0728.330.208 sau lasati o adresa de mail/telefon. am impresia ca am discutat cu acelasi proprietar( sigur 100 %) si as vrea niste detalii daca se poate. va rog frumos. adresa mea de mail: raresimob2006@yahoo.com