avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 599 soluții astăzi
Forum Activitate Edi.popa

Activitate Edi.popa

Din pacate e asa cum spun eu.
Daca va uitati la mesajul meu initial, vorbeam de o dobanda pusa iar la rata amanata de inca 9 luni la finele contractului.
Dobanda pusa acolo este motivata de ei, ca nu ar putea sa prelungeasca creditul cu inca 9 luni fara sa puna dobanda iar contratului de credit.
Deci ordonanta a lasat interpretarea ca cei de la banci sa se folosesca de orice artificiu pe care il au. Trebuia specificat clar ca in cazul prelungirii se v-a achita clar doar partea de credit.
Este un credit pentru prima casa, deci e ipotecar. Poate nu m-am exprimat eu bine, insa platesc dobanda de doua ori, exact asa cum am descris in mesaj.
Referitor la amanare rate pentru 2021. Eu acum in 2020 :
Mi-am amanat ratele 9 luni. Dupa ce am facut cererea, ma trezesc pe email cu un grafic, care continea dobanda amanata in 60 de rate, pe o perioada de 60 de luni, incepand cu data de 01.01.2021, iar partea de rata amanata, a fost prinsa intr-o prelungire a perioadei creditului cu in ca 9 luni. Pana aici totul perfect, insa la acea prelunfire cu 9 luni au pus din nou dobanda. Deci platesc dobanda amanata 60 de luni in rate si o mai platesc inca o data in ultimile noua luni prelungite din contract.
Daca asta nu e dobanda la dobanda nu stiu ce este.
Am facut si reclamatie la protectia consumatorilor si am primit un raspuns favorabil banicii.

A mai patit cineva la fel?