avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 786 soluții astăzi
Forum Activitate Tanta1958

Activitate Tanta1958

Buna ziua,
Revin cu o intrebare.
Soțul a decedat în 2002 fiind cadru activ in armata (MAPN)
Acum am văzut că trebuia să primească un ajutor egal cu 15 solde (avea vechime peste 25 ani)
Nu a beneficiat de acest ajutor. (bănuiesc că sa prescris acest drept?)

ART. 36
In caz de deces al cadrelor militare in activitate, sotia sau sotul supravietuitor ori copiii, iar in lipsa acestora, parintii beneficiaza de ajutorul prevazut la art. 31 alin. (1), fara a fi necesara indeplinirea conditiilor de pensionare a celor decedati.
1, beneficiaza de un ajutor neimpozabil stabilit in raport cu solda lunara bruta avuta in luna schimbarii pozitiei de activitate, astfel:
Vechime:

- pana la 5 ani - un ajutor egal cu 3 solde;
- intre 5-10 ani - un ajutor egal cu 6 solde;
- intre 10-15 ani - un ajutor egal cu 8 solde;
- intre 15-20 de ani - un ajutor egal cu 10 solde;
- intre 20-25 de ani - un ajutor egal cu 12 solde;
- intre 25-30 de ani - un ajutor egal cu 15 solde;
- peste 30 de ani - un ajutor egal cu 20 de solde.
Cand am decrat decesul pe langa alte acte am depus si livretul militar in original. De unde pot sa iau copie sau originalul livretului militar ? (trebuie depus pentru a solicita pensia de urmas)
Lucrând în armata la MAPN sa se fi dus la UM la care a lucrat ?
Mulțuesc mult

Eu am aprobat dosarul de pensie pentru limita de varsta.(primesc pensie)
Cum aflu valoarea pensiei sotului decedat ? (depun actele la casa de pensii si cand primesc raspuns optez pentru pensia cea mai mare?)
Pot depune actele chiar daca la momentul decesului sotul nu intrunea condițiile pensionarii ?
Multumesc
Buna ziua,
Sunt născută în 24.01.1958 si din 01.08.2016 am iesit la pensie pentru limita de varsta.
Sotul a murit in 2002 la vârsta de 48 ani cu vechime in munca de 30 ani. (lucra in armata MAPN nu era pensionar)
Pot lua pensie de urmas ? ( am fost căsătoriți 26 de ani și avem 2 copii 40 ani si 44 ani)
Multumesc