Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua, Sunt născută în 24.01.1958 si din ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua, Sunt născută în 24.01.1958 si din 01.08.2016 am ...

Buna ziua,
Sunt născută în 24.01.1958 si din 01.08.2016 am iesit la pensie pentru limita de varsta.
Sotul a murit in 2002 la vârsta de 48 ani cu vechime in munca de 30 ani. (lucra in armata MAPN nu era pensionar)
Pot lua pensie de urmas ? ( am fost căsătoriți 26 de ani și avem 2 copii 40 ani si 44 ani)
Multumesc
Tanta1958, utilizator
La alegere:
-Pensia proprie
-Pensia de urmas de 50% din cea a sustinatorului(decedatului).
Eu am aprobat dosarul de pensie pentru limita de varsta.(primesc pensie)
Cum aflu valoarea pensiei sotului decedat ? (depun actele la casa de pensii si cand primesc raspuns optez pentru pensia cea mai mare?)
Pot depune actele chiar daca la momentul decesului sotul nu intrunea condițiile pensionarii ?
Multumesc
Tanta1958, utilizator
Cum aflu valoarea pensiei sotului decedat ? (depun actele la casa de pensii si cand primesc raspuns optez pentru pensia cea mai mare?)
Da.

H.G.257/2011

ART..76
(1) Actele la care se face referire la art. 103 alin. (2) din lege sunt, după caz:
c)pentru pensia de urmaș:
– cerere pentru înscrierea la pensie (anexa nr. 8);
– actele menționate la lit. a), pentru cazurile în care susținătorul decedat nu avea calitatea de pensionar;
– actele de stare civilă ale urmașilor și ale reprezentantului legal, după caz (original și copie);
– decizia medicală asupra capacității de muncă (original);
– decizia de pensie/talon de plată a pensiilor, pentru cazurile în care susținătorul decedat avea calitatea de pensionar (copie);
– adeverința de studii, în cazul urmașilor copii în vârstă de peste 16 ani (original);
– actul doveditor al cauzei decesului, cu excepția situațiilor în care susținătorul decedat avea calitatea de pensionar (copie);
– copie FIAM, pentru decesul cauzat de accident de muncă;
– copie BP2 și copie certificat medical constatator al decesului, pentru decesul cauzat de boală profesională.
(2) În cazul persoanelor prevăzute la art. 6 alin. (1) pct. I lit. c) din lege, vechimea în serviciu, respectiv veniturile realizate lunar, necesare determinării stagiului de cotizare și punctajului lunar, pentru perioadele anterioare datei de 1 ianuarie 2011, pot fi dovedite cu adeverințe eliberate, potrivit legii, în temeiul statelor de plată sau al altor documente doveditoare aflate în păstrarea structurilor militare/deținătoare de fonduri de arhivă.

Cereti lista de documente de la casa locala, poate diferi de la casa la casa(+/- un document).

Carp Mircea, utilizator
Cand am decrat decesul pe langa alte acte am depus si livretul militar in original. De unde pot sa iau copie sau originalul livretului militar ? (trebuie depus pentru a solicita pensia de urmas)
Lucrând în armata la MAPN sa se fi dus la UM la care a lucrat ?
Mulțuesc mult

Tanta1958, utilizator
Dosarul se va depune la casa sectoriala, nu la casa locala.