avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 797 soluții astăzi
Forum Activitate chillzilla

Activitate chillzilla

Multumesc mult pt raspuns.

O intrebare prosteasca - Va referiti la emitentul cazierului (Insp. de politie al judetului) sau instanta judecatoreasca? Este o procedura normala pt o asemenea condamnare?


Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Solicitati organului emitent sa constate ca a intervenit reabilitarea de drept.



Solicitantul este inscris in cazierul judiciar cu urmatoarele date:
Condamna la 10 luni inchisoare cf. art. 81,82 CP suspenda conditionat executarea pedepsei - termen de incercare 2 ani 10 luni pentru savarsirea faptei prevazute de art. 87 alin. 1 OUG 195/2002 (*R) cu aplicarea pedepsei accesorii prevazute de art. 71 alin. 5 CP, art. 71 alin. 2 CP, art. 64 alin. 1 lit. a teza II CP, art. 64 alin. 1 lit. b CP.

Multumesc anticipat
Buna,

Ma intreb de ce dupa 8 ani de la comiterea faptei, inca apare in cazier. Este vorba despre o fapta penala comisa in trafic. Este posibil sa fie o greseala a politiei sau este normal sa apara dupa atata vreme?

Multumesc
Buna ziua,

Am facut o comanda online de pe un site cu profil sportiv. Am achitat suma online cu cardul si am primit E-Mail de confirmare plata, inclusiv SMS de confirmare de la Raiffeisen ca mi-a fost debitat cardul cu suma respectiva. A doua zi m-a sunat comerciantul explicandu-mi ca nu are marimea respectiva si in concluzie am cerut anularea comenzii. Suma respectiva aparea in aplicatia bancii ca "suma retinuta" iar data expirarii tranzactiei ar fi fost peste 10 zile. Am facut printuri zilnice pe aplicatia bancii (nefiind prima data cand intampin problema) urmarind creditarea (intrarea in cont) a sumei deja platite. In data expirarii tranzactiei am avut surpriza sa vad ca nu mi-a fost creditat contul cu acea suma, iar suma a disparut si de la "sume retinute". Am scos un extras iar acea tranzactie nici macar nu apare. Am contactat banca telefonic si pe Mail. Explicatia lor a fost una infantila, ecplicandu-mi ca banii au fost returnati. Nefiind de-acord cu explicatia, mi s-a zis ca tranzactia nu s-a efectuat de fapt, adica banii nu au plecat din cont deoarece nu apare in extras (contradictie in explicatie). Le-am pus la dispozitie dovezile: SMS primit de la banca, E-Mail cu plata acceptata de la comerciant, printuri din aplicatia bancii. Sesizarea mi-a fost inchisa cu explicatia ca banii au fost returnati la expirarea tranzactiei adica la 10 zile dupa efectuarea platii.

Ce sfat imi puteti da?

Multumesc anticipat
Răspuns la discuția Amenda covid
Multumesc pt raspuns. Asta inseamna ca nu sunt updatate procesele verbale? Sau inteleg eu gresit din textul PV-ului?
Organul constatator a zis ca jumate din minimul amenzii se poate plati in 15 zile iar in PV scrie "Contravenientul poate achita in termen de cel mult 48h de la data incheierii prezentului proces-verbal, sau, dupa caz, de la data comunicarii acestuia, jumatate din minimul amenzii prevazuta de actul normativ, adica 250 lei." Iar daca ar fi sa platesc astazi, as plati 250 lei?

O zi excelenta!
Răspuns la discuția Amenda covid
Buna ziua si LMA!

Pun aici intrebarea pt a nu mai deschide alt topic.

-Amenzile date pe baza legii 55/220 art. 65 pt deplasare fara declaratie pe proprie raspundere (oricum cred ca se aplica pt orice amenda) se pot plati injumatatit in termen de 48h sau 15 zile?

-Daca fapta s-a savarsit in data de 31.12.20, care ar fi termenul platii pt suma injumatatita (avand in vedere vinerea zi libera + weekend) ?

-Am facut deja plata online pe "ghiseul" insa nu se specifica acolo cat am de plata, ci poti plati cat doresti. Mai trebe transmisa dovada platii asa cum scrie in PV?

Multumesc anticipat