avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1837 soluții astăzi
Forum Activitate dianam85

Activitate dianam85

Răspuns la discuția contractul meu de inchiriere
Practic ce s-a gandit proprietarul (cel putin asa mi-a explicat prin telefon): ca sa nu plateasca impozitul de 16% pentru o chirie destul de mare s-a gandit sa o deschida o mica firma pe numele unui prieten foarte bun. Apoi el a facut un contract de comodat intre frima prietenului si casa lui, iar singura explicatie a fost aceea ca a facut asta sa nu mai plateasca impozit. Acum contractul meu ramane valabil cu el ca proprietar, dar ma intreb in ce fel ma poate afecta contractul acela de comodat si actul adititonal pe care imi cere sa il semnez. Si eu apoi incontul cui platesc chiria, al proprietarului (contul care este specificat si in contract) sau in contul societatii (cum vrea el acum)??
Va multumesc mult pentru sfaturi.
Am un contract de inchiriere pentru un apartament cu Domnul x, proprietarul casei. Domnul x a facut un contract de comodat pentru apartamentul cu pricina cu o microsocietate, si acum imi cere sa semnez un fel act aditional la contractul de inchiriere (probabil intre mine si comodatar, nu am vazut inca actul, m-a instiintat doar telefonic). Este posibil din punct de vedere legal? ramane valabil contractul meu de inchiriere?care ar putea fi efectele asupra mea?
Si o alta intrebare: am vazut pe un site ca apartamentul este scos si la vanzare? daca il vinde contractul meu de inchiriere ramane valabil?

Va multumesc pentru ajutor.