avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 209 soluții astăzi
Forum Activitate alex0001

Activitate alex0001

Este cineva aici care ma poate ajuta va rog cu un raspuns?
Bună seara,

Bunica și tatăl meu au murit de câțiva ani și curând trebuie să mă duc să fac succesiunea împreună cu unchiul meu (fratele tatalui meu), acum eu știu ca împărțeala va fi de 50% 50% pentru ca nu nici bunicul nici mama mea nu mai sunt.
Întrebarea mea este: În decursul vietii bunicii mele unchiul meu a tot primit de la bunica mai multe proprietăți, nu știu ce fel de acte au făcut dar dacă au fost cu act de vânzare/cumpărare sigur nu au existat transferuri de plati pentru acele proprietăți ca să demonstreze legalitatea documentelor.
Acum la succesiune a mai rămas doar casa bunicii la care bineînțeles unchiul meu vrea jumate.
Când mă duc să fac această succesiune se aduc în vedere și aceste proprietăți care au fost vandute/donate de bunica mea unchiului meu? Sau cum pot să procedez ca să aflu toate detaliile? La primărie nu pot să mă interesez pentru ca fiul unchiului meu este primarul.

Vă mulțumesc!
Nu inteleg de ce nici un avocat nu raspunde la aceasta intrebare.
Este asa greu de raspuns?
Am platit apartamentul integral 100k

gi-jane2 a scris:

eu stiam ca da, dat fiind faptul sa suma depaseste pragul pana la care poate fi considerat dar manual.

editat- acuma am vazut ca e vb de antecontract, deci o suma mai mica.
Cati bani ati virat mai exact?

Trebuie sa fie o solutie, altfel ar insemna ca legea este de partea infractionalitatii?
Greseli de gen se fac mereu, nu cred ca sunt un caz unic :(

raluk0207 a scris:

Bineinteles ca nu mai vrea. "Mirosea " a țeapă pana la dvs. Sunt rude, frați, părinți care se tepuiesc, d-apoi prieteni.
Cum sa nu va dea asa ceva prin gând?
Acum...Nu aveti cum sa dovediți mare lucru.
Mențiunea aceea poate insemna o donație sau un împrumut.
Intenția cumpărarii pe numele dvs si achizitionarea unui apartament trebuie să rezulte neechivoc dintr-o procura.

Buna ziua

De curand am facut un antecontract pentru un apartament nou dar din pacate find in alta tara a trebuit sa apelez la bunavointa prietenei mele sa faca antecontractul in locul meu. Fiind perioada pandemiei, nu am reusit sa fac procura si prietena a facut antecontractul pe numele ei.
Cand am trimis banii in contul ei am pus mentiunea 'pentru compararea unui apartament' , urmand ca sa vin in tara si sa il treaca pe numele meu, acum ea nu vrea sa o faca, acest lucru fiind ilegal cum pot sa imi recuperez drepturile pe apartamentul respectiv?

Va multumesc.