avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1059 soluții astăzi
Forum Activitate Rares Serban

Activitate Rares Serban

Răspuns la discuția admitere inm 2010
Kaly09 a scris:

Buna! Ma poate lamuri cineva cu privire la o chestiune mai "administrativa"?:"> M-ar interesa cate locuri de cazare sunt asigurate anual, daca repartitia se face in functie de media de intrare, daca se plateste si cat anume si cate persoane stau intr-o camera . Multumesc mult!

nr. de locuri este variabil -- cam 90 pentru anul I , repartitia se face in functie de solicitare si evident daca solicitarile depasesc nr. de locuri disponibile , repartitia se face in fct. de media de admitere ( cei din Bucuresti nu au dreptul la camin). De platit se platesc utilitatile si curatenia ( cam 120 lei fara incalzire, deci iarna este cam 200 lei); intr-o camera stau 3 auditori -- camerele sant foarte mari si au grup sanitar propriu, inclusiv cada de dus.
Răspuns la discuția admitere inm 2010
ma tot intreb care ar fi strategiile de rezolvare a testului de rationament logic??:))
In primul rand primesti doar jumatate din teste in prima parte, prin urmare nu poti sa rezolvi decat pe cele care le ai in fata. Dupa pauza primesti restul si evident le predai pe primele. In al doilea rand nu prea ai timp acolo de strategii....... timpul este mult prea scurt
va doresc mult succes!!!
Răspuns la discuția admitere inm 2010
mea culpa , ai dreptate vali.......... , vroiam sa fac referire la tentativele pedepsibile vizavi de al doilea exemplu al vostru cu violul-- unde nu este vorba de loviri sau alte violente -- ci tentativa de viol --
Răspuns la discuția admitere inm 2010



pardon. exemplul 2 şi 3 se cheamă tentative perfecte.

faci confuzii intre clasificarile tentativei
Răspuns la discuția admitere inm 2010
La a doua varianta avem o tentativa relativ improprie deoarece cauza care impiedica producerea rezultatului se situeaza in timp anterior inceputului executarii actiunii (cauza fiind disfunctia sexuala). Parerea mea...:)
Si, da. Nu se incadreaza la tentativa imperfecta, deoarece executarea a fost realizata in intregime, insa rezultatul nu se produce din cauza " suferintei" omului:D


am sa incerc sa va lamuresc putin cu tentativa asta
pt a fi vorba de o tentativa relativ improprie nu este neaparat ca impiedicarea producerii rezultatului sa se situeze in timp inainte de savarsirea faptei. Un exemplu clasic:
faptuitorul incearca sa-si impuste rivalul insa
1. arma este defecta si nu expulzeaza glontul --- cauza neprod. rez. este anterioara
2. victima se fereste si astfel nu "incaseaza" glontul - cauza....... concomitenta
3. victima impuscata este dusa de urgenta la spital si este salvata de medici - cauza............. ulterioara
In toate aceste situatii avem de-a-face cu tentativa relativ improprie.
In cele doua exemple date de voi ( cu violul) avem de-a-face cu aceeasi tentativa relativ improprie ( care se pedepseste) . La primul exemplu este clar iar la cel de-al doilea nu rezulta ca faptuitorul are o disfunctie permanenta ci doar una conjuncturala ( ca in exemplul cu pusca defecta), astfel ca este tentativa de viol.





Răspuns la discuția admitere inm 2010
serpico a scris:

rares.serban a scris:

in caz de contestatie la punctaj, lucrarea va fi corectata manual-- este posibil sa nu fi imbulinat corect ( complet)
referitor la cei admisi ( felicitari =D>) eram sigur ca nu vor fi 200 , dupa ce am vazut grilele, dar sa stiti ca se poate face scoala si cu 50 de auditori ( oricum de la anul nici nu vor fi mai mult de 50-100 de locuri la INM pentru simplul motiv ca s-a cam umplut sistemul dupa valul de pensionari de anii trecuti)
Cei care au facut 70-71, sant inca in pericol ( 23 de candidati) sa fie respinsi daca nu vor avea punctaj mare la rationament si la interviu

de unde le scoti cu reducerea numarului de locuri. cunosti ca sistemul e blocat. multe parchete sunt la pamant. daca nu era nevoie de oameni nu mai scoteau 200 de locuri.

crede-ma , acestea nu le-am inventat eu . Erau intradevar 800 de locuri vacante in Parchete si Judecatorii insa anul acesta s-au ocupat deja 400 de catre absolventii INM promotia 2008-2010 si cei care au intrat cu 5 ani vechime. Anul viitor se mai ocupa 200 de locuri de absolventii INM 2009-2011. Teoretic inca 200 erati voi cei care trebuia sa intrati anul asta. ( sa nu mai punem la socoteala si un posibil examen pentru cei cu 5 ani vechime si in toamna asta)
Pe-de-alta parte corpul magistratilor este mult intinerit fata de inceputul anilor 2000. Mai exact sant foarte multi magistrati pana in 45 de ani la Curtile de apel , ICCJ si parchetele de pe langa acestea astfel ca in urmatorii ani nu vor fi mai mult de 40-60 pensionari pe an la care se mai adauga cateva excluderi sau ........renuntari,
Prin urmare presupun ca este logic ca in urmatorii ani sa scada simtitor numarul de auditori recrutati de INM.
Răspuns la discuția admitere inm 2010
santeti destul de dezamagiti, nu as vrea sa mai pun si eu paie pe foc , insa orice memoriu faceti NU REZOLVATI NIMIC pentru aceasta sesiune de admitere. Este insa foarte posibil ca memoriul acesta sa va ajute putin pentru sesiunea 2011, asa ca nu renuntati la el.
Intradevar, a fost un examen foarte greu. Am rezolvat si eu grilele si am obtinut initial 6,8 iar dupa anularea celor 5+1 am ajuns la 7,1. Deci nu este imposibil, cu atat mai mult cu cat la INM am "lucrat" cu codurile pe masa iar unele probleme din aceste grile nu le-am mai studiat de mai bine de un an ( cand ma pregateam pentru admitere)
Parerea mea este sa va concentrati asupra admiterii din 2011 si sa uitati cat mai repede aceasta experienta neplacuta. Toti cei care au facut anul acesta peste 50, daca continua pregatirea si aprofundeaza materia sant 80% intrati pt anul viitor
SUCCES
Răspuns la discuția admitere inm 2010
va doresc mult succes cu petitia, insa este foarte putin probabil sa se schimbe regulile in timpul jocului. Amintiti-va de admiterea din 2007, cand au fost 240 de locuri si s-au ocupat, daca bine retin, in jur de 170. Deasemenea o astfel de hotarare nu poate fi luata de azi pe maine. Daca cineva ar baga in seama un astfel de memoriu si chiar sa existe intentia sa se schimbe ceva, procedura ar fi greoaie si ar dura cam mult --------- aprobarea si apoi propunerea consiliului stiintific al INM catre CSM, punerea problemei pe ordinea de zi a CSM, vot favorabil in plen..........-----, cred ca ar aparea intre timp Mos Craciun.
Oricum, incercarea este un inceput.
In ce priveste formatorii, nu cred ca trebuie sa va faceti probleme ca nu vor avea cu ce sa-si hraneasca copiii ( santeti rautaciosi) . Va reamintesc ca acestia sant magistrati ( cu 2-3 exceptii) si predau la INM din placere/pasiune, si nu neaparat pt banii care ii primesc pt asta.
Răspuns la discuția admitere inm 2010
sorina n a scris:

rares.serban a scris:

in caz de contestatie la punctaj, lucrarea va fi corectata manual-- este posibil sa nu fi imbulinat corect ( complet)
referitor la cei admisi ( felicitari =D>) eram sigur ca nu vor fi 200 , dupa ce am vazut grilele, dar sa stiti ca se poate face scoala si cu 50 de auditori ( oricum de la anul nici nu vor fi mai mult de 50-100 de locuri la INM pentru simplul motiv ca s-a cam umplut sistemul dupa valul de pensionari de anii trecuti)
Cei care au facut 70-71, sant inca in pericol ( 23 de candidati) sa fie respinsi daca nu vor avea punctaj mare la rationament si la interviu


Exista vre-o posibiliatate sa se mai anunte in seara asta ceva pe siteul lor?

nu mai afiseaza nimic astazi
daca vrei sa faci contestatie , ai la dispozitie 48 de ore de la ora afisarii rezultatelor. bafta
Răspuns la discuția admitere inm 2010
in caz de contestatie la punctaj, lucrarea va fi corectata manual-- este posibil sa nu fi imbulinat corect ( complet)
referitor la cei admisi ( felicitari =D>) eram sigur ca nu vor fi 200 , dupa ce am vazut grilele, dar sa stiti ca se poate face scoala si cu 50 de auditori ( oricum de la anul nici nu vor fi mai mult de 50-100 de locuri la INM pentru simplul motiv ca s-a cam umplut sistemul dupa valul de pensionari de anii trecuti)
Cei care au facut 70-71, sant inca in pericol ( 23 de candidati) sa fie respinsi daca nu vor avea punctaj mare la rationament si la interviu