avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Activitate adelaresiga

Activitate adelaresiga

va rog sa ma ajutati cu un sfat in urmatoarea speta:

Am inaintat (in 10.12.2007), actiune pentru majorarea pensiei alimentare conform cresterii veniturilor fostului meu sot.

Dupa 8 luni de zile, procesul s-a incheiat in sfarsit, el declarandu-se (prin intampinare) de acord , sa plateasca pensie alimentara conform cu majorarea veniturilor. Dupa intampinare, a depus un ordin de la locul de munca prin care se enunta pur si simplu ca , incepand cu data de 27.06.2008 i se suspenda activitatea LA CERERE , pe timp de 2 ani.

in solutia instantei se spune in felul urmator: '' obliga paratul sa plateasca in favoarea minorului incepand cu data introducerii actiunii, 10.12.2007 si pana la data de 27.06.2008 suma de 421 lei lunar reprezentand pensie de intretinere majorata, iar incepand cu data de 27.06.2008 pana la majoratul minorului suma de 380 lei lunar, astfel cum s-a stabilit prin sentinta civila...nr..din... (aceasta sentinta fiind cea anterioara, la care eu am inaintat actiune pentru majorare)

Intrebarea este : e corecta decizia instantei de a i se impune sa plateasca pensia majorata, numai pana la data la care el cere suspendarea activitatii, urmand ca dupa aceasta data sa se revina la acelasi cuantum pe care il platea inainte?
Atunci eu am facut degeaba atatea demersuri pentru majorarea pensiei alimentare? Si treaba asta cu suspendarea activitatii LA CERERE, intelegeam sa se diminueze cuantumul daca suspendarea activitatii se facea din initiativa angajatorului, dar asa, fiecare tata caruia nu-i convine sa plateasca pensie alimentara se angajeaza undeva, face cerere de suspendare a activitatii si el isi face bine mersi vreo firma in perioada asta de suspendare... ce pot sa fac in cazul acesta?

va multumesc

am hotarare judecatoreasca de incredintare a copilului spre crestere si educare; mai am nevoie la iesirea din tara cu copilul, de declaratia notariala a tatalui prin care isi da acordul pentru acest lucru?
la verificarea pasaportului la granita e suficient sa prezint hotararea judecatoreasca si atat?

multumesc pentru raspuns