avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 821 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... iesire din tara cu copil minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

iesire din tara cu copil minor

am hotarare judecatoreasca de incredintare a copilului spre crestere si educare; mai am nevoie la iesirea din tara cu copilul, de declaratia notariala a tatalui prin care isi da acordul pentru acest lucru?
la verificarea pasaportului la granita e suficient sa prezint hotararea judecatoreasca si atat?

multumesc pentru raspuns
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 00:38, 8 August 2008
1. NU.
2. Da.
Ajunge hotararea judecatoreasca de incredintare a minorului.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Excursii peste granita Profesoara Profesoara Bun gasit! As dori sa stiu care este regula la iesirea din tara cu un minor.. Situatia este asa/ Eu sunt mama copilului, am hotarare definitiva si ... (vezi toată discuția)
Iesire din tara cu un copil minor felice76 felice76 Buna ziua! As dori sa ma informati cu privire la conditiile care sunt impuse pentru iesirea din tara a unui copil minor.Precizez ca imi este incredintat ... (vezi toată discuția)
Plecare minor din tara alina27 alina27 buna seara...am 2 copii cu care doresc sa parasesc tara,dar fostul meu sot nu mi da procura.exista cumva posibilitatea de a l da in judecata si sa l oblig sa ... (vezi toată discuția)