avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1034 soluții astăzi
Forum Activitate GeorgeB2021

Activitate GeorgeB2021

Bună ziua! Vă rog să lămuriţi o anumită situaţie privind aplicabilitatea normei generale şi a normei speciale în cazul unei cereri de transfer al unui elev, în timpul anului şcolar, respectiv în timpul primului semestru ca urmare a unei situaţii medicale excepţionale constatate de Direcţia de Sănătate Publică ce recomanda transferul obligatoriu. Art.144 al.4 lit.b din Regulamentului-cadru de organizare şi funcţionare a unităţilor de învăţământ preuniversitar, aprobat prin OMEC 5447/2020prevede că...... Transferul elevilor în timpul anului școlar se poate efectua, în mod excepțional, cu respectarea prevederilor prezentului regulament, în următoarele situații:.....b) în cazul unei recomandări medicale, eliberată pe baza unei expertize medicale efectuate de direcția de sănătate publică......” , Aceasta este norma specială care, consider că derogă de la norma generală prev.de art.141 din acelaşi Regulament care impune respectarea condiţiei privind media de admitere. Fiind vorba de o situaţie medicală excepţională, ne putem raporta la disp art.141:? Se poate face transferul la acest moment pe baza dispoziţiei DSP? Este vorba de un copil de clasa a IX-a. Putem avea in vedere interesul superior al copilului şi efectuarea transferului în acest moment?
Bună ziua! Am achiziţionat o masină nouă care prezintă avarii în sensul ca pe capota faţă/spate şi cupolă are portiuni mici in care lacul prezintă exfoliere. Cei de la reprezentanţă, iniţial, au spus ca sunt niste pete care se vor îndepărta la spalare sau polish, dar la centul tehnic mi s-a comunicat ca fiind exfoliat lacul, soluţia este la reprezentanţă. Mi s-a propus reparaţia/revopsirea elementelor afectate, însa acest lucru mă dezavantajează, în sensul că scade foarte mult valoarea maşinii, eu am cumpărat o maşină nouă, nu second hand. Am solicitat, în baza legii 449/2003, înlocuirea autoturismului cu unul fără avarii, însa cei de la reprezentanţă sunt rezervaţi şi insista pentru revopsirea elementelor afectate. Eu nu pot fi de acord cu soluţia propusă întrucât m-as afla în situaţia de a fi achiziţionat un autorurism second hand la preţul unuia nou. Vă rog să îmi oferiti soluţii, daca v-aţi confuntat cu aceasta situatie. Multumesc!