avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 298 soluții astăzi
Forum Activitate flying_whale

Activitate flying_whale

Răspuns la discuția Deschidere firma
Da, multumesc de raspunsuri, m-am lamurit cu firma.

Dar, as vrea sa va mai intreb daca pot face comert online ca persoana fizica. Pe siteul pe care il dezvolt in cooperare cu un prieten o sa vindem pagini cu 10 euro persoanelor interesate. Pot efectua aceest e-commerce ca persoana fizica cu contract semnat online (cu un formular cum e cand te inregistrezi pe un forum si dai "I agree/I accept the terms bla bla"? Adica sa imi vireze clientu banii in contul personal la care voi plati bineinteles impozitul meu de 16%. Ce valoare maxima se poate tranzactiona astfel?

Multumesc
Răspuns la discuția Deschidere firma
In primul rand, va multumesc pentru raspuns!
Planul de afaceri....Va referiti la un act sau doar in capul meu. Eu in capul meu am planul de afaceri cum trebuie sa se deruleze treaba, numai ca trebuie sa il pun in practica. Asociatul meu insa ar putea administra o parte din firma in persoana, dar chiar si eu as putea prin internet daca este posibil. Alte sfaturi sau sugestii?

Buna ziua,
Sunt un tanar de 18 ani si as vrea sa demarez un proiect pe internet ca o afacere. Sunt total nefamiliar cu legislatia in acest sens. Vreau sa va intreb in primul rand ce fel de societate sa imi infiintez din punct de vedere legal. Eu probabil voi avea un asociat, dar pe care o sa il cooptez dupa infiintarea societatii. Acest proiect nu este batut in cuie, deci vreau sa va intreb daca firma poate fi inregistrata chiar daca nu functioneaza. O ultima problema este ca eu nu imi petrec viata in tara, studiind in strainatate nu voi putea fi acasa daca vine garda financiara in control. Ce as putea face in acest sens?

Va multumesc,

P.S. sper ca mesajul meu sa fie suficient de clar, daca nu voi incerca imi clarific situatia.