avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1685 soluții astăzi
Forum Activitate marinavideanu

Activitate marinavideanu

Buna ziua,
In 04.09.2019 am semnat un contract de prestari servicii cu o societate comerciala in vederea realizarii unui eveniment privat (nunta), pentru data de de 10.10.2020. In contextul pandemiei generate de SARS-CoV-2, evenimentul a fost reprogramat pe 02.10.2021 avand confirmarea oficiala din partea. La semnarea contractului a fost achitat un avans.

In data de 18.01.2021 am fost informat de catre o cunostinta cu privire la starea ciudata a locatiei (se demonta absolut tot). In urma contactarii managerul restaurantului, acesta mi-a confirmat ca locatia a fost inchisa fara a fi anuntat in acest sens. Am solicitat returnarea avansului insa din pacate managerul locatiei mi-a motivat intr-un apel telefonic ca este un moment dificil iar el nu mai figureaza ca angajat.

Acestia refuza sa imi returneze avansul dat, refuza sa raspunda in scris. Am facut o plangere la ANPC pana in acest moment.
Cum as putea aborda aceasta situatie mai departe? Credeti ca administratorul companiei poate fi acuzat de inselaciune?

Va multumesc anticipat!