avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 420 soluții astăzi
Forum Activitate 10222121880328385

Activitate 10222121880328385

Va multumesc tare mult pentru sfaturi!
Voi lua legatura cu un avocat.
Pe biletul de iesire din spital este mentionat " infectie bacteriana nespecificata", dar am un bilet de trimitere de la cabinetul de stomatologie al spitalului, unde, ca diagnostic prezumtiv este " infectie post- extractionala". In rest, s-au cam ferit sa scrie negru pe alb, cauza infectiei, desi au investigat si l-au controlat din cap pana in picioare si nu au gasit alta cauza .
Seara placuta!
Buna ziua! In urma cu o saptamana, la o clinica stomatologica privata, copilului meu i-a fost extrasa o masea de lapte, la baza careia se afla o infectie. Nu ni s-a recomandat tratament cu antibiotic, post extractie, nici inainte. La 3 ore dupa aceasta operatiune, starea copilului s-a degradat brusc, copilul a inceput sa aiba frisoane puternice si temperatura sa ii creasca. Am sunat la salvare, ce ne-a transportat la urgente, urmand ca noi sa ramanem apoi internati in spital, timp de 1 saptamana, cu antibiotic intravenos, deoarece copilul avea infectie in sange. Medicul din urgente a fost stupefiat cand i-am comunicat ca dr nu a stiut greutatea copilului, pentru a sti doza corecta de anestezic si nici nu ne-a recomandat tratament cu antibiotic, post extractie.
Am sunat la clinica privata, in timp ce eram in spital si medicul nu considera ca era necesar tratament cu antibiotic, nu crede ca este vina ei pentru infectia copilului, ca nu avea cum sa ajunga infectia in sange. Mentionez ca timp de o saptamana i s-au facut mai multe investigatii minorului, pentru a elimina orice alta cauza ce ar fi putut provoca infectia si nu au gasit alta sursa de infectie.

Intrebare:
Credeti ca este necesara actionarea in judecata a clinicii sau a medicului, in aceasta situatie, deoarece multi ma indeamna sa fac asta, pentru ca astfel de situatii sa nu se mai repete in viitor.
Va multumesc anticipat pentru raspuns!