avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 585 soluții astăzi
Forum Activitate Andreiion22

Activitate Andreiion22



Cornel Vasile a scris:

Legea nr.1/2011
art.142
....
(6^1) Persoana care a beneficiat gratuit de școlarizare în cadrul unui program de studii universitare finanțate de la bugetul de stat are, în condițiile legii, dreptul de a urma un alt program de studii universitare în cadrul aceluiași ciclu de studii universitare:
a) în regim cu taxă, dacă instituția de învățământ superior de stat organizează programul și în acest mod;
b) în regim gratuit, cu finanțare de la bugetul de stat, în condițiile în care persoana achită contravaloarea serviciilor de școlarizare de care a beneficiat anterior cu finanțare de la bugetul de stat, integral sau parțial, în cazurile în care programul de studii la care a fost admis este organizat doar cu finanțare integrală de la buget.



în cazurile în care programul de studii la care a fost admis este organizat doar cu finanțare integrală de la buget
Deci fiindca UMF Bucuresti nu e doar cu finantare integrala de la buget, in situatia mea nu as putea plati ani anteriori facuti la buget
Buna ziua!In Anul 2020 am terminat Facultatea de Matematică și Informatică Babeș-Bolyai din Cluj, unde am facut 4 ani la buget.Acum as dori sa ma inscriu la facultatea de Medicina din Bucuresti si ma intrebam daca as putea plati toti cei 4 ani facuti la buget care-s mult mai ieftini si sa intru pe locurile la buget la UMF Bucuresti.
Va multumesc!