Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Buna ziua!In Anul 2020 am terminat Facultatea de ...
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Buna ziua!In Anul 2020 am terminat Facultatea de Matematică ...

Buna ziua!In Anul 2020 am terminat Facultatea de Matematică și Informatică Babeș-Bolyai din Cluj, unde am facut 4 ani la buget.Acum as dori sa ma inscriu la facultatea de Medicina din Bucuresti si ma intrebam daca as putea plati toti cei 4 ani facuti la buget care-s mult mai ieftini si sa intru pe locurile la buget la UMF Bucuresti.
Va multumesc!
Legea nr.1/2011
art.142
....
(6^1) Persoana care a beneficiat gratuit de școlarizare în cadrul unui program de studii universitare finanțate de la bugetul de stat are, în condițiile legii, dreptul de a urma un alt program de studii universitare în cadrul aceluiași ciclu de studii universitare:
a) în regim cu taxă, dacă instituția de învățământ superior de stat organizează programul și în acest mod;
b) în regim gratuit, cu finanțare de la bugetul de stat, în condițiile în care persoana achită contravaloarea serviciilor de școlarizare de care a beneficiat anterior cu finanțare de la bugetul de stat, integral sau parțial, în cazurile în care programul de studii la care a fost admis este organizat doar cu finanțare integrală de la buget.

Cornel Vasile a scris:

Legea nr.1/2011
art.142
....
(6^1) Persoana care a beneficiat gratuit de școlarizare în cadrul unui program de studii universitare finanțate de la bugetul de stat are, în condițiile legii, dreptul de a urma un alt program de studii universitare în cadrul aceluiași ciclu de studii universitare:
a) în regim cu taxă, dacă instituția de învățământ superior de stat organizează programul și în acest mod;
b) în regim gratuit, cu finanțare de la bugetul de stat, în condițiile în care persoana achită contravaloarea serviciilor de școlarizare de care a beneficiat anterior cu finanțare de la bugetul de stat, integral sau parțial, în cazurile în care programul de studii la care a fost admis este organizat doar cu finanțare integrală de la buget.

în cazurile în care programul de studii la care a fost admis este organizat doar cu finanțare integrală de la buget
Deci fiindca UMF Bucuresti nu e doar cu finantare integrala de la buget, in situatia mea nu as putea plati ani anteriori facuti la buget
Andreiion22, utilizator