avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1894 soluții astăzi
Forum Activitate AdriDina

Activitate AdriDina

Bună ziua. Am nevoie de ajutor. Cu soțul meu vrem sa ne dam demisia la locul de munca. Cel mai preferabil ar fi cu lichidare la zi, as vrea sa știu dacă este legal sau care sunt condițiile pentru a proceda asa. Vreau sa spun ca soțul meu este maistru însă în contractul de munca este trecut ca muncitor necalificat și cu salar minim pe economie. Problema e ca șeful nostru este flamand după bani și dacă nu pleacăm cu lichidare la zi, sunt mari șanse sa ne taie tichetele de masa de pe ultima luna, asa cum face deobicei când lipsim câteva zile și chiar din bani. Mulțumesc anticipat pentru răspuns
Bună. As avea și eu o întrebare puțin mai lungă. Tatăl meu nu a făcut succesiunea după moartea bunicii (decedata de 30 de ani). El mai are 4 frați dintre care 3 au murit .. pământul pe care se afla casa tatălui este pe bunica.. toți moștenitorii care sunt în viata vor sa renunțe la drepturi în favoarea tatălui meu. Însă din cauza unei neînțelegeri 2 dintre frați care nu mai sunt în viata au cerut acum 20 de ani parte din moștenire în instanta.. apoi au renunțat la ea dar nu au mers sa modifice dosarul. Deci în concluzie ei sunt morți, copii nu vor nimic dar ni sa spus ca nu se poate face succesiunea pana nu se face partajul pentru ca exista acel dosar deschis în Instanță. Copii nu vor sa plătească sa primească ceva la ce apoi sa renunțe.. ce rost are?... nu existe o alta modalitate mai puțin costisitoare?