avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 940 soluții astăzi
Forum Activitate Camelia.I

Activitate Camelia.I

Ce masuri legale as putea lua daca am primit la locul de munca un avertisment pentru motivul "neindeplinirea atributiilor de serviciu/ nerespectarea normelor de conduita in unitate"? Mentionez ca acest avertisment l-am primit in urma unor conflicte repetate cu o colega, desi am adus la cunostinta conducerii de nenumarate ori nemultumirile mele legate acea colega, si faptul ca ma acuza pe nedrept, nejustificat in mod repetat. Mentionez ca acea colega este prietena cu sotia administratorului, deci situatia este un picut mai delicata.
Eu m-am gandit la urmatoarele demersuri:
- Adresarea unei plangeri scrise conducerii referitor la comportamentul neadecvat al acelei colege (specificand fiecare aspect care ma deranjeaza, cu argumente, motivatii si exemple pentru fiecare in parte). In acea plangere voi specifica faptul ca vreau sa se analizeze si sa mi se transmita concluziile pentru fiecare aspect precizat (desi vor fi destul de multe), precum si comunicarea concluziei finale, a masurilor luate si dovezi referitoare la aplicarea masurii respective.
- Inaintarea unei contestatii pentru anularea respectivului avertisment cu motivatia ca avertismentul nu precizeaza concret descrierea faptei si a contextului (ci doar sintagma generica “neindeplinirea atributiilor de serviciu/ nerespectarea normelor de conduit in unitate” ) si lispa procedurilor concrete in cadrul ROI referitor la procedura disciplinara.
- Adresarea unei cereri scrise in care sa mi se aduca argumente referitoare la decizia adresarii acelui avertisment scris, avand ca argumente: aducerea la cunostinta in mod repetat a abuzurilor colegei respective asupra mea, faptul ca am evitat in mod repetat discutiile cu acea colega indiferent de subiect si alte argumente in favoartea mea. De asemenea, voi cere motivarea incadrarii faptei mentionate in avertisment (tinand cont de toate cele prezentate) precum si motivarea incadrarii in aceeasi fapta a ambelor personae implicate (am primit amandoua cate un avertisment).
Multumesc!