avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 751 soluții astăzi
Forum Activitate mihaela_hody

Activitate mihaela_hody

Discuție apel
In instanta mi s-a respins cererea de dezbatere a succesiunii dupa decesul matusei mele. Am facut apel nemotivat .
in ce termen se depune motivarea apelului.? Doesc sa schimb avocatul si imi este teama sa nu pierd termenul? multumesc mult!

Răspuns la discuția succesiune prin testament
Copilul matusei mele (verisorul meu) era minor la data decesului.Multumesc!
Răspuns la discuția succesiune prin testament
va multumesc foarte mult!
Răspuns la discuția succesiune prin testament
Da am fost numita prin testament unic legatar.
Matusa mea mi-a lasat prin testament toate bunurile mobile si imobile ce se vor afla dupa decesul ei .In acel moment avea un apartament dupa divortul de primul sot
S-a recasatorit si a avut un copil cu cel de-al doilea sot. Acesta mai avand 2 copii din prima casatorie in grija mamei lor.Intre timp sotul a decedat , matusa mea a decedat si ea si dupa cativa ani a decedat si fiul lor.Dupa decesul sotului matusa mea a mai cumparat o casa . Am deschis succesiunea pe baza testamentului pirn judecatorie si acum am aflat ca ne-a fost respinsa. Inca nu am primit hotararea acasa sa spun motivele.Mai am vreo sansa sa fac apel?
Mentionez ca nu au existat relatii intre familia matusei mele si cei doi copii din prima casotorie ai unchiului meu.Iar copilul lor dupa decesul parintior a fost lasat in grija mamei mele.Acum cei doi copii ai unchiului meu vor totul , chiar si ce a fost al matusei mele.Mai am vreo sansa sa merg in continuare?


Am mers la notar.Dupa ce am strans toate actele necesare (si nu a fost deloc usor)mi-a spus ca este delicat si ca fratii vitregii (din prima casatorie a tatalui ) au drept la mostenire.
Si ca testamentul il pot folosi doar pe linie judecatoreasca.Unul din notarii era decis sa dezbata succesiuea dar nu se putea decat in bucuresti( pt. ca ultimul domicilui al matusei mele a fost in bucuresti) . iar ceilalti doi notarii din bucuresti nu au fost deacord. Nu stiu ce sa mai cred.Ce pot sa mai fac.Timpul trece in defavoarea mea .Am strans toate actele dar nu stiu unde sa merg.Poate imi mai dati un sfat, o indrumare.

multumesc mult!
Sotul este si el decedat
Ma simt foarte dezamagita de ceea ce imi spunti. Acei copii nu erau erau in relatii bune cu matusa mea
.Dupa moartea tatalui lor au ramas cu casa dansului si acum vor lua si ce a fost al matusei mele inainte de casatoria cu tatal lor?
.
Chiar daca matusa mea avea apartamentul din prima casatorie ,cei doi copii la al 2-lea sot vor mostenii totul?
In testament este vorba de " toate bunurile mobile si imobile ce se vor gasi in ce se vor gasi in patrimoniul meu la data decesului ".Parintii matusei mele (bunicii mei) nu mai sunt in viata.
Cei doi fratii de tata ai varului meu pot avea dreptul la mostenire?
Va multumesc foarte mult!