avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 537 soluții astăzi
Forum Activitate geo_soft

Activitate geo_soft

Din cate am citit nu sunt singurul care a patit asa, am fost la Udriste (la unul din multele ghisee), a cerut acolo tipa, talonul masini, cartea de identitate, buletine,a spus sa semnam, el a luat fisa de inmatriculare ca sa puna stampila si eu masina cu tot ce era de luat, 2 foi ale contractului. Tipa de acolo a spus ca fara contract nu o poate radia de la finante si ramane ca a doua zi sa iau hartia cu stampila pentru ca era tarziu si aia nu mai aveau program si asa mai departe....dupa aceea ala tot ma amana cu stamplia, ma interesez si observ ca are datorii, atunci m-am prins imediat depsre e este vb. Am presupus ca tipa care dace contractul stie ce acte sunt necesare pentru a redacta respectivul contract, asa il faceam eu pe genunchi ce sens avea sa mai merg sa mai platesc si acolo taxa, sa il scrie dc tot habar nu are ce trebuie si cum trebuie.

cu toate...ca de obicei nu am incredere in nici o informatie de la nici o persoana mai ales din cadrul unei institutii pentru ca stiu ca habar nu are de ce se afla acolo, de data asta din cauza entuziasmului am incalcat regula....si ca atare..acum trebuie sa iau masuri.
Din cate am aflat actul de v-c este nul pana nu fac rost de fisa fiscala, ca urmare se pare ca pentru mine exista 2 solutii:

- ori ii platesc amenzile lui ala si scoate fisa si astfel inregistrez masina
- vand masina mai departe si urmatorul se descurca.

...ce imi place legislatia din Romania, ce frumos o mana o spala pe cealalta



Răspuns la discuția Cum il pot actiona in instanta?
Din cate am aflat actul de v-c este nul pana nu fac rost de fisa fiscala, ca urmare se pare ca pentru mine exista 2 solutii:

- ori ii platesc amenzile lui ala si scoate fisa si astfel inregistrez masina
- vand masina mai departe si urmatorul se descurca.

:)...ce imi place legislatia din Romania, ce frumos o mana o spala pe cealalta :D
Răspuns la discuția Cum il pot actiona in instanta?
..si da are amenzi de circulatie...cand isi recupereaza statul banii pe amenzi, cand il conving eu pe ala sa le plateasca?
Răspuns la discuția Cum il pot actiona in instanta?
:-/ nu inteleg care e treaba cu fisa fiscala, maine o sa incerc sa contactez niste avocati care stiu despre ce este vb, pentru ca aia de acolo au zis ca trebuie sa plateasca datoriile, ca eu nu o pot inscrie dc nu imi da asta fisa ca nu are el datorii catre stat, si dc el nu vrea sa plateasca amenzile la stat, acum nu pot sa inscriu eu masina. Nu inteleg de ce e posibil sa faci contractul de vanzare cumparare fara nenorocita aia de fisa, cum iti cere buletinul poate sa cera si fisa aia de fac contractul, ca apoi sa il fac eu pe ala sa plateasca datoriile la stat ca sa pot sa inscriu masina, ori eu nu inteleg legea ori cei care au scris-o nu au gandit.

Multumesc,
Răspuns la discuția Cum il pot actiona in instanta?
m-am adresat, si are datorii in urma unor amenzi si nu vrea sa le plateasca, eu nu am stiut ca trebuie sa verific certificat fiscal, ma gadeam ca actul se da in termen de 30 de zile asa cum scrie in lege, si ca e obligat prin lege...ce este de facut acum ?!?! sunt obligat sa ii platesc eu datoriile?
Răspuns la discuția Cum il pot actiona in instanta?
Va multumesc,

Il pot actiona in instanta in baza acestui ordin?

Ordin nr. 1501 din 13/11/2006
Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 941 din 21/11/2006
Intrare in vigoare: 01/12/2006
privind procedura inmatricularii, inregistrarii, radierii si eliberarea autorizatiei de circulatie
provizorie sau pentru probe a vehiculelor
Publicat in 21/11/2006

Capitolul VI
Art 24
Alinetul2
Punctul d)

care spune:

(2) Proprietarii de vehicule inmatriculate sau inregistrate sunt obligati sa solicite radierea
din circulatie in termen de 30 de zile de la data:
a) cand vehiculul a fost dezmembrat, casat sau predat unei unitati specializate, in
vederea dezmembrarii;
b) scoaterii definitive din Romania a vehiculului;
c) declararii furtului vehiculului;
d) trecerii vehiculului inregistrat in proprietatea altei persoane.

Cum se va termina procesul?

Voi obtine o hotarare prin care pot inmatricula vehiculul? sau va fi obligat sa o faca...pentru ca dc va fi obligat nu ajung nicaieri ca a mai fost obligat si nu o face.

Multumesc,

Multumesc foarte mult pentru raspunsuri,
Il voi actiona in instanta cat mai repede posibil, am toate actele masinii in afara de fisa aceea pe care el o poate scoate in baza contractului de vanzare-cumparare, si este obligat prin lege sa o scoata in termen e 30 de zile.

Este vreo problema daca il actionez la mine in oras? suntem din orase diferite.
Trebuie apoi sa imi recuperez eu de la el cheltuielile de judecata sau statul? pentru tipul nu pare unul care are de gand sa plateasca ceva undeva.
Eu am nevoie doar de ordinul judecatoresc cu ajutorul cariua sa inscriu masina.

NUmai bine.
Buna ziua,

Tebuie sa actionez pe cineva in instanta eu sunt dintr-un oras el in alt oras pot sa il actionez in orasul meu? ca sa stiu de unde imi iau avocatul.

Este o problema legata de fisa fiscala a unei masini pe car tipul nu o scoate de la fisc pentru ca are datorii si eu trebuie neaparat sa inmatriculez masina. imi trebuie un ordin judecatoresc prin care eu sa o pot inmatricula, el va plati cheltuielile de judecata nu?

Va multumesc pentru raspuns, imi trebuie documentul respectiv si la identificarea RAR? eu ma gandeam ca am nevoie de el doar la Administratia Financiara cand o inregistrez pe numele meu. Din ce am citit la vanzarea masinii (schimbare de domiciliu, etc) fostul proprietar este obligat sa starga masina de la financiar, in cazul in care nu o face, pot sa il actionez in instanta? si in cazul in care castig si se probeaza ca sunt proprietarul, cine va plati cheltuielile de judecata si se poate sa solicit si daune pentru timpul meu pierdut?

Multumesc,