Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum il pot actiona in instanta?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum il pot actiona in instanta?

Buna ziua,

Tebuie sa actionez pe cineva in instanta eu sunt dintr-un oras el in alt oras pot sa il actionez in orasul meu? ca sa stiu de unde imi iau avocatul.

Este o problema legata de fisa fiscala a unei masini pe car tipul nu o scoate de la fisc pentru ca are datorii si eu trebuie neaparat sa inmatriculez masina. imi trebuie un ordin judecatoresc prin care eu sa o pot inmatricula, el va plati cheltuielile de judecata nu?

Art. 5 din codul de procedura civila prevede ca este competenta instanta de la domiciliul piritului, deci il veti actiona in judecata in orasul sau.
Va multumesc,

Il pot actiona in instanta in baza acestui ordin?

Ordin nr. 1501 din 13/11/2006
Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 941 din 21/11/2006
Intrare in vigoare: 01/12/2006
privind procedura inmatricularii, inregistrarii, radierii si eliberarea autorizatiei de circulatie
provizorie sau pentru probe a vehiculelor
Publicat in 21/11/2006

Capitolul VI
Art 24
Alinetul2
Punctul d)

care spune:

(2) Proprietarii de vehicule inmatriculate sau inregistrate sunt obligati sa solicite radierea
din circulatie in termen de 30 de zile de la data:
a) cand vehiculul a fost dezmembrat, casat sau predat unei unitati specializate, in
vederea dezmembrarii;
b) scoaterii definitive din Romania a vehiculului;
c) declararii furtului vehiculului;
d) trecerii vehiculului inregistrat in proprietatea altei persoane.

Cum se va termina procesul?

Voi obtine o hotarare prin care pot inmatricula vehiculul? sau va fi obligat sa o faca...pentru ca dc va fi obligat nu ajung nicaieri ca a mai fost obligat si nu o face.

Multumesc,

daca nu ii cunosti domiciliulul il actionezi la instanta domiciliului tau.i
daca vei avea castig de cauza el va fi obligat sa plateasca si cheltuielile de judecata potrivit art. 274 Cod. pr. civ.
sfatul meu este sa te adresezi la directia de impozite si taxe locale unde este inregistrata masina si sa intrebi acolo mai exact tu nu ai stiu ca, inainte sa cumperi un bun mobil sau imobil ii ceri vanzatorului certificatul fiscal ca sa vezi ca nu are datorii
m-am adresat, si are datorii in urma unor amenzi si nu vrea sa le plateasca, eu nu am stiut ca trebuie sa verific certificat fiscal, ma gadeam ca actul se da in termen de 30 de zile asa cum scrie in lege, si ca e obligat prin lege...ce este de facut acum ?!?! sunt obligat sa ii platesc eu datoriile?