avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1002 soluții astăzi
Forum Activitate Beldescu Mariana

Activitate Beldescu Mariana

Bună ziua, tata a decedat în 1982, mastenitori eu și mama ,cei 2 frați au renuntat in favoarea mea.
In 2012 a decedat și mama,
Certificatul de moștenitor ere pe numele tatălui.
Am vrut să dezbat succesiunea ,dar casa părintească nu era nici intabulată nici cadastru făcut.
Misa eliberat actul de proprietate pe numele meu.
Problema este căci eu am un proces civil cu un vecin ,care a construit o polată de 120mp ,pe proprietatea mea ....el nu dorește să dărâme acea polată ,spunandumi că actele sunt false.
Nu mi-a spus nimeni că trebuie să fim toți 3 frați de față când am făcut cadastru.
Întrebarea este ....sunt valabile actele sau nu?
Mulțumesc!
Bună ziua, aș dori să știu dacă este legal sau nu?
Tata a decedat in 1982 ,sa dezbătut succesiunea ,noi suntem 3 frați.
Frați și renunțat ,am rămas eu și mama.
In 2012 a decedat și mama,dar succesiunea nu sa făcut pentru că terenul și casa părintească nu erau intabulat, .....cu un titlu de proprietate greșit .....,frați au zis căci ei nu au bani
că facă așa ceva .
Mama fiind bolnavă, Grad 1,Cod handicap 4(nevăzătoare,fara auz și inconștientă)
După 7 ani ,nedorind nimeni să deschidă suscesiunea,am zis căci sunt obligată să încep eu să strâng actele.
Să constat că certificatul de moștenire este greșit, inloc să fie Constantin era CONSTANTINA,am făcut Supliment la certificatul de moștenire....dar nu sa mai spun căci cei 2 frați au renunțat...
Am făcut Cadastru am făcut intabulare , certificat de proprietar .
Am deschis succesiunea după mamă .....în prezent în acte sunt singurul moștenitor.
Este corect sau nu?
Și dacă nu, ce trebuie să fac?
Mulțumesc!