avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1008 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua,aș dori să știu dacă este legal sau nu? ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua,aș dori să știu dacă este legal sau nu? Tata ...

Bună ziua, aș dori să știu dacă este legal sau nu?
Tata a decedat in 1982 ,sa dezbătut succesiunea ,noi suntem 3 frați.
Frați și renunțat ,am rămas eu și mama.
In 2012 a decedat și mama,dar succesiunea nu sa făcut pentru că terenul și casa părintească nu erau intabulat, .....cu un titlu de proprietate greșit .....,frați au zis căci ei nu au bani
că facă așa ceva .
Mama fiind bolnavă, Grad 1,Cod handicap 4(nevăzătoare,fara auz și inconștientă)
După 7 ani ,nedorind nimeni să deschidă suscesiunea,am zis căci sunt obligată să încep eu să strâng actele.
Să constat că certificatul de moștenire este greșit, inloc să fie Constantin era CONSTANTINA,am făcut Supliment la certificatul de moștenire....dar nu sa mai spun căci cei 2 frați au renunțat...
Am făcut Cadastru am făcut intabulare , certificat de proprietar .
Am deschis succesiunea după mamă .....în prezent în acte sunt singurul moștenitor.
Este corect sau nu?
Și dacă nu, ce trebuie să fac?
Mulțumesc!
Ultima modificare: Joi, 4 Martie 2021
Beldescu Mariana, utilizator
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 17:02, 4 Martie 2021
După tata, da, frații au renunțat.
Dar dupa mama, fiind vorba despre o succesiune distinctă, din nou, vor avea vocație succesorala toti copiii și din nou, frații dvs ar trebui sa opteze daca aleg să rămână moștenitori sau sa renunte la succesiunea mamei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bună ziua, tata a decedat în 1982, mastenitori eu și mama ... Beldescu Mariana Beldescu Mariana Bună ziua, tata a decedat în 1982, mastenitori eu și mama ,cei 2 frați au renuntat in favoarea mea. In 2012 a decedat și mama, Certificatul de ... (vezi toată discuția)
Buna dimineata! tatal meu a fost casatorit cu o femeie cu 4 copii. ... Exatlon Exatlon Buna dimineata! Tatal meu a fost casatorit cu o femeie cu 4 copii. Ea a decedat acum 5 ani, iar tata acum 3 ani. Cat a fost in viata tata nu a facut succesiune ... (vezi toată discuția)
Vocație succesorala puedo_2004 puedo_2004 Va rog sa mă lămuriți în următoarea chestiune. O soră a tatălui meu a decedat în 2015,fără copii. Soțul,decedat anterior. Tatăl nostru,și frate cu ... (vezi toată discuția)