Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vocație succesorala
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vocație succesorala

Va rog sa mă lămuriți în următoarea chestiune. O soră a tatălui meu a decedat în 2015,fără copii. Soțul,decedat anterior. Tatăl nostru,și frate cu defuncta,a decedat anterior,în 1980. La moștenire venim noi,cei doi frați și mama noastra,ca soție sipravietuitoare. La notariat ni s-a cerut certificat de calitate de mostenitor,iar la notariatul de la ultimul domiciliu al tatălui nostru ni se refuză eliberarea acestuia,"nefiind necesar,deoarece calitatea de mostenitor se dovedește cuacte de stare civilă. " Ce-i de făcut? Cine are dreptate? Notarul de la dom.matusii sau cel de la domiciliul tatălui.
Mama dvs nu are vocatie succesorala. Este cumnata si nu ruda de sange.
Mostenitori sunteti doar dvs, nepotii de frate predecedat, ca veniti la succesiune in mod direct, prin reprezentare.
Vi s-a cerut certificat de calitate de mostenitor dupa cine? Dupa tata ?
raluk0207, utilizator
Aveti nevoie de certificate de mostenitori ai tatalui dv.deoarece urcati in grad succesoral, luandu-i locul, ca descendenti, dar ati putea fi nedemni, renuntatori la mostenire etc., astfel ca vocatia dv. succesorala nu echivaleaza cu mostenitori de fapt si de drept. Deci are dreptate notarul de la domiciliul matusii.
Mie mi se pare ca nu are relevanță.
Si daca ar fi renuntatori, sunt renuntatori la succesiunea tatălui. Vocația succesorala la moștenirea mătușii subzistă. Sunt succesiuni diferite, deci dreptul de opțiune succesorala este diferit.
Pentru nedemnitate, trebuie să existe o hotărâre judecătorească care să o constate.
Tatăl este predecedat, nu postdecedat.
Si in plus, sunt niste cheltuieli ulterioare inutile (după eliberarea certificatului de calitate de moștenitor, trebuie obținut un supliment).
Da,după tata