avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 937 soluții astăzi
Forum Activitate Magda Ilaria

Activitate Magda Ilaria

!!!!Prenatal/postnatal din șomaj!!!
Bună ziua! Sunt însărcinată in 5 luni jumătate, și primesc o idemnizatie de șomaj de 250 lei pana în luna iunie, urmând sa nasc la finalul lunii iunie/începutul lunii iulie. As dori sa știu daca pot sa beneficiez de concediul pre/postnatal de 126 zile din șomaj si care va fi cuantumul concediului daca somajul este de doar 250 lei? Va mulțumesc!
Mulțumesc frumos pentru răspuns!
In intervalul 2015-2018 am urmat facultatea la zi, după facultate m-am înscris la masterat, la zi, din octombrie 2018 pana în iunie 2020 cand am susținut disertația, iar din octombrie 2020 sunt în somaj pana luna aceasta, fără alta vechime în munca,
!!!Indemnizație creștere copil!!!
Buna ziua! Va rog sa ma ajutați cu un răspuns! Trebuie sa nasc la începutul lunii iulie 2021 și am următoarea situație: din anul 2018-2020 am urmat masteratul, studii la zi, cu examen disertație finalizat in luna iunie 2020, și din luna iunie m-am aflat în evidente la somaj urmând ca din octombrie 2020 pana în martie 2021 sa primesc Indemnizație de șomer ca absolvent, specific ca nu am realizat alta vechime in munca. Exista vreo posibilitate de a primi Indemnizație de creștere copil? Dacă din martie pana în iulie raman cateva luni neacoperite? Va mulțumesc!