Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... !!!!Prenatal/postnatal din șomaj!!! Bună ziua! Sunt ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

!!!!Prenatal/postnatal din șomaj!!! Bună ziua! Sunt însărcinată ...

!!!!Prenatal/postnatal din șomaj!!!
Bună ziua! Sunt însărcinată in 5 luni jumătate, și primesc o idemnizatie de șomaj de 250 lei pana în luna iunie, urmând sa nasc la finalul lunii iunie/începutul lunii iulie. As dori sa știu daca pot sa beneficiez de concediul pre/postnatal de 126 zile din șomaj si care va fi cuantumul concediului daca somajul este de doar 250 lei? Va mulțumesc!
Magda Ilaria, utilizator
Puteti sa beneficiati de concediul pre/postnatal .

Cuantumul brut lunar al indemnizației de maternitate este de 85% din baza de calcul.

Baza de calcul a indemnizației se determină ca medie a veniturilor brute lunare reprezentând indemnizație de șomaj, din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, până la limita a 12 salarii minime brute pe țară lunar.
Cornel Vasile, Consilier juridic