Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna ziua.Urmeaza sa nasc pe 24 Februarie 2022.Ma ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna ziua.Urmeaza sa nasc pe 24 Februarie 2022.Ma intereseaza ...

Buna ziua.Urmeaza sa nasc pe 24 Februarie 2022.Ma intereseaza cum se plateste concediul prenatal,postnatal si cel de crestere copil si de catre cine(angajator sau stat) si care este durata acestora.Multumesc
Concediile se platesc doar daca aveti stagiile necesare pentru fiecare in parte.
Concediul maternal ( pre si postnatal) nu poate fi mai mare de 126 de zile ( sunt obligatorii doar 42 de zile de concediu postnatal) si se plateste de angajator care recupereaza banii de la stat.
Concediul pentru crestere copil se poate lua pana cand implineste doi ani copilul ( trei in cazul celui cu handicap) si este platit de stat prin AJPIS.
1. Indemnizația lunară pentru creșterea copilului se stabilește în cuantum de 85% din media veniturilor nete realizate în ultimele 12 luni din ultimii doi ani anteriori datei naşterii copilului.

Indemnizatia nu poate fi sub 1.250 de lei și nici peste 8.500 de lei.

Calculul și plata indemnizatiei CCC se fac de către Agenția Națională pentru Plăți și Inspecție Socială, prin agențiile teritoriale.

2. Cuantumul brut lunar al indemnizației de maternitate este de 85% din media veniturilor brute lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, până la limita a 12 salarii minime brute pe țară lunar, pe baza cărora se calculează contribuția asiguratorie pentru muncă.

Plata indemnizatiei de maternitate (pre/postnatal) o face angajatorul , care apoi recupereaza sumele platite de la Casa de Asigurari de Sanatate.
Multumesc frumos pt.raspuns.Din indemnizatia pentru crestere copil,respectiv din indemnizatia de maternitate se mai retin si alte taxe?Multumesc
Din indemnizatia pentru crestere copil, nu se retin taxe.

Din indemnizatia de maternitate se mai retine doar CAS.