avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 804 soluții astăzi
Forum Activitate MGA2015

Activitate MGA2015

Intro curte comuna fara acordul vecinilor,pot exista constructii..vecinul a construit iar eu nu sunt de acord cu aceste constructii.....ce ar trebui sa fac k acestea sa nu mai existe.....
Am o problema cu curtea ....in 400 de m suntem 3 proprietari,unul in fata cu 56m in acte,noi in spate cu 64,si alt proprietar cu 104 tot in spate.in fata celui de 56m si in fata noastra se afla un teren liber,al statului si al unui fost mostenitor care si-ar vrea terenul,am luat legatura cu el....de 20 ani nu a facut nimic si a depus din nou acte la indemnul nostru pe legea 10 in feb.din nou.acest vecin cu 56m are construit niste magazii,bucatarii cu gaze trase fara acordul nimanui..... am umblat sa inchiriez acest teren dar nu am reusit,pt ca ar fi drumul de acces la strada,avand in vedere ca a ocupat si aleea de trecere,pt ca trec pe sub balconul lor la strada,alee de 1,5m lasata de fostii proprietari....cum as putea sa eliberez acel teren.totusi pana la finalizarea dosarului ma gandesc ca trebuie sa ne folosim de acest teren....am incercat in instanta si sa perimat pt ca nu a fost solutionat dosarul acestui teren....de 20 ani....tot ce vreau e sa nu mai am treaba cu acest vecin....ce ar trebui sa fac....nu vreau cearta,scandal.....am fost la primarie,la ei nu figureaza nici cei 1,5m k alee de servitute....si ma tot trimit la taxe si impozite
.dar nu e public....credetima ca nu stiu ce sa mai fac.....