avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 459 soluții astăzi
Forum Activitate marian48

Activitate marian48

Doamna Gradinaru, as dori sa va raspund la intrebarea dvs personala de a sti de ce mama domnului in cauza nu se poate deplasa sa semnze contractul, dar procura da, o intrebare care descopar ca ii frapeaza pe multi notari.

Ma aflu intr-o situatie similara si realitatea este ca traim in Romania unde multi dintre noi suntem saraci si nu avem la dispozitie toate facilitatile. Nu este vorba de nicio concordanta, este vorba pur si simplu de posibilitatea de deplasare. Nu cunosc exact cazul domnului care vrea sa fie mandatar pentru mama dansului, dar cunosc cazul meu unde parintii mei locuiesc la tara, intr-un satuc uitat de lume..

Parintii mei nu au masina, eu nu am masina, nicio ruda apropiata de a noastra nu ne poate ajuta sa ne aduca parintii de la peste 500km pentru o simpla semnatura si pe urma inapoi (mai ales acum in contextul pandemic). Parintii mei au posibilitatea de a chema un notar local la ei acasa pentru a intocmi o procura ce poate ajunge la mine prin curier rapid, dar nu se pot deplasa pana in Bucuresti pentru a semna contractul.

Stiu ca suna deprimant, dar pentru foarte multi romani din Romania aceasta este realitatea adevarata, de care multi dintre cei care locuiesc in orase mari si au masina la scara blocului se pare ca au uitat, sau pur si simplu nu au habar.. Cunosc cazuri unde majoritatea locuitorilor unor sate indepartate din Romania nu au fost vreodata in Bucuresti (stiu, nici mie nu mi-a venit sa cred la momentul respectiv).

Cu stima!