avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 820 soluții astăzi
Forum Activitate ioanmoldovan

Activitate ioanmoldovan

Buna ziua,
am o Intreprindere Individuala, sistem Real CAEN 6201 care vinde aplicatii de iOS/Android pe magazinele de aplicatii.
In acelasi timp am job, full-time angajat CIM la un SRL si NU incasez salariul pe PFA.

Datorez 10% din 6 salarii minime (1980 lei/an) pe Intreprinderea Individuala pe an conform noii legi? Sau fiindca sunt anagajat full time la un SRL cu carte de munca si PFA/II-ul meu nu trece de pragul minim de profit pot sa platesc doar 10% impozit pe profit?
Buna ziua,
am o Intreprindere Individuala, sistem Real CAEN 6201 care vinde aplicatii de iOS/Android pe magazinele de aplicatii.
In acelasi timp am job, full-time angajat CIM la un SRL si NU incasez salariul pe PFA.

Datorez 10% din 6 salarii minime (1980 lei/an) pe Intreprinderea Individuala pe an conform noii legi? Sau fiindca sunt anagajat full time la un SRL cu carte de munca si PFA/II-ul meu nu trece de pragul minim de profit pot sa platesc doar 10% impozit pe profit?

PS: sorry acum am observat ca am pus intrebarea in categoria gresita, rog administratorii sa o mute in Intrebari contabilitate.
Okay, am inteles. De pe net, inteleg ca formularul 700 se completeaza cand se schimba activitatea (vectorul fiscal) sau angajez pe cineva sau pt inregistrare TVA.

Am totusi o alta intrebare, am achizitionat server de la DigitalOcean, momentan il platesc personal, cu TVA, dar fiind neplatitor TVA, am incercat sa adaug CUI-ul meu la sectiunea de facturare (Billing) si mi-au zis ca apare in VIES ca am cod invalid. CUI-ul de pe autorizatia de functionare nu e valabil international? Trebuie sa completez vreun formular? Trebuie sa ma inregistrez pt plata TVA? (daca fac asta, va trebui sa depun 300, dar in 300 nu se pot completa id-ul VAT de la DigitalOcean fiindca e de EU, de tip EU1234..... )

Multumesc mult din nou :-)
Pur si simplu nu :-)
Nu inteleg.
Buna ziua,
am un PFA (CAEN 6201 sistem real, neplatitor TVA). Am primit autorizatia de functionare incepand cu 8 Martie 2021, mi-am facut cont la ANAF (Spatiu Privat Virtual) si am achizitionat o semnatura digitala calificata (certSIGN) pentru a putea indeplinii obligatiile (doresc sa imi tin contabilitatea singur)

Ce declaratii trebuie sa depun anul acesta? Pe net scrie de formularul 700 (pt 020, Persoana fizica cu CNP) si de declaratia unica venit estimat. Mai sunt si altele? Va rog sa ma ajutati.