Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... PFA (CAEN 6201 sistem real, neplatitor TVA).
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

PFA (CAEN 6201 sistem real, neplatitor TVA).

Buna ziua,
am un PFA (CAEN 6201 sistem real, neplatitor TVA). Am primit autorizatia de functionare incepand cu 8 Martie 2021, mi-am facut cont la ANAF (Spatiu Privat Virtual) si am achizitionat o semnatura digitala calificata (certSIGN) pentru a putea indeplinii obligatiile (doresc sa imi tin contabilitatea singur)

Ce declaratii trebuie sa depun anul acesta? Pe net scrie de formularul 700 (pt 020, Persoana fizica cu CNP) si de declaratia unica venit estimat. Mai sunt si altele? Va rog sa ma ajutati.

george-neagu, moderator
Nu.
Pur si simplu nu :-)
Nu inteleg.
ioanmoldovan, utilizator
Din textul postat de dumneavoastra;"Mai sunt si altele?" Deci la acea intrebare v-am raspus.
Okay, am inteles. De pe net, inteleg ca formularul 700 se completeaza cand se schimba activitatea (vectorul fiscal) sau angajez pe cineva sau pt inregistrare TVA.

Am totusi o alta intrebare, am achizitionat server de la DigitalOcean, momentan il platesc personal, cu TVA, dar fiind neplatitor TVA, am incercat sa adaug CUI-ul meu la sectiunea de facturare (Billing) si mi-au zis ca apare in VIES ca am cod invalid. CUI-ul de pe autorizatia de functionare nu e valabil international? Trebuie sa completez vreun formular? Trebuie sa ma inregistrez pt plata TVA? (daca fac asta, va trebui sa depun 300, dar in 300 nu se pot completa id-ul VAT de la DigitalOcean fiindca e de EU, de tip EU1234..... )

Multumesc mult din nou :-)