avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 873 soluții astăzi
Forum Activitate lineax

Activitate lineax

As vrea sa-mi spuneti daca patronul are dreptul sa trimita fortat sotul in delegatie de peste 3 zile in alta localitate, la departare de 500 km, in timp ce sotia sa are grija de un bebelus de 9 luni si singurul ei ajutor este sotul. Exista un cadru legal care sustine parintii din aceasta categorie?Va multumesc.
Răspuns la discuția mansardare
Nu pot sa stau linistit cat timp unele firme incep lucrarile inainte sa obtina autorizatie de constructie, ramane sa te lupti personal cu ea chemand politia, facand plangeri, dand in judecata...lucruri care necesita timp, iar in acest timp lucrarile continua, situatie relatata de locatari carora li s-a intamplat acest lucru, mai apoi firma despagubeste proprietarii, in urma castigarii procesului, dar constructia ramane, de aceea trebuie sa fiu atent la ce se intampla prin bloc.
Răspuns la discuția mansardare
Multumesc pentru lamuriri. Eu am suportat cheltuielile in lupta cu intemperiile si nu doresc sa le recuperez, vreau doar sa locuiesc in liniste, sa nu mi se impuna sa accept santier deasupra capului, sa nu mi se bage fortat mana in buzunar.Doar ca prezenta conducere convoaca adunarea de bloc si invita reprezentanti ai unor firme obscure pt o asa-zisa mansardare, ca solutie finala-unica, ceea ce ma face sa cred ca intentioneaza sa mansardeze fraudulos, asadar...aceasta lupta este una si mai subtila. Trebuie sa previzionezi ca se pot falsifica semnaturi, firma contractanta poate incepe lucrarile inainte sa aiba autorizatie asa cum am aflat din mass media iesene despre recidivistul Similiac Teodor si firmele lui, iar acesta a fost ultimul invitat de catre conducere pentru o eventuala colaborare in mansardare. Si toate acestea cand justitia e oarba...Fiti atenti, asadar, la miscarile din bloc!
Răspuns la discuția mansardare
Referitor la cota indiviza, exista posibilitatea ca asociatia de locatari sa dea in judecata un proprietar pentru instrainarea cotei indivize, proprietarul va castiga procesul, iar asociatia ii va plati cota indiviza, ulterior acesta pierzandu-si partea de la cota indiviza? Cam asa a incercat sa solutioneze ultimul reprezentant al unei firme iesene, recidivist de meserie cand s-a pus problema, daca va exista unele persoane care nu doresc sa-si instraineze cota indiviza. Va rog sa-mi spuneti daca se poate asta sau este doar un bluff?Multumesc.
Discuție mansardare
Buna ziua, va rog sa-mi spuneti cum pot sa combat acest fenomen.
Locuiesc intr-un bloc care a fost dat in folosinta acum 12 ani, in toti acesti ani, persoanele care s-au perindat la conducerea acestui bloc nu au incercat in nici un fel sa obtina fonduri pentru a conserva blocul in interior si exterior. Eu locuiesc la ultimul etaj si chiar de la primele sedinte de bloc s-a spus ca nu se va cotiza pentru a reabilita acoperisul...asadar mi-am asumat aceste cheltuieli pana in ziua de astazi. Incepand de anul acesta, noua conducere a pus in discutie posibilitatea mansardarii la care eu nu vreau sa subscriu, motivele mele fiind: imi permit cheltuiala termo-hidroizolarii si nu doresc santier sau alti locatari deasupra capului. Insa conducerea incearca in mod fraudulos sa obtina semnaturile celorlalti locatari pe motiv ca mansardarea este unica solutie de a nu scoate banii din buzunarul locatarilor si in plus firma contractanta ar igieniza scarile, spatiul verde din jurul blocului si ar reabilita termic exteriorul blocului. Am sustinut in aceste sedinte ca mansardarea este o afacere profitabila doar pentru conducere si firma contractanta, ca aceste sume ar putea fi cotizate, exceptand cele pentru reabilitare termica, dar se pare ca presedintele, administratorul si acolitii lor nu au urechi pentru asta, ci au chemat mai intai o firma din Constanta, despre care am descoperit pe Internet ca avea numeroase litigii pe rol cu asociatiile de proprietari unde incercasera sa mansardeze (nereguli referitoare la contracte, termen de executie, autorizatii), apoi administratia a chemat un reprezentant al unei firme din Iasi, un recidivist Similiac Teodor, care are 9 dosare pe rol si este dat in judecata de 15 asociatii de proprietari, inclusiv Primaria municipiului Iasi. Asadar, acesta este modul in care conducerea blocului incearca sa rezolve problemele locale facandu-se partasa cu recidivistii si practicand abuzuri nenumarate. As vrea sa va intreb, intrucat la ultima sedinta de bloc, acest Similiac a spus ca nu conteaza daca cineva nu vrea sa semneze pe motiv ca nu-si instraineaza cota indiviza, pentru ca asociatia de proprietari poate da in judecata acea persoana, persoana castiga procesul in cateva luni, iar asociatia ii plateste cota indiviza, in acest fel autoexcluzandu-se de la orice afacere ce implica aceasta cota indiviza. In plus, intrucat eu locuiesc la ultimul etaj si nu-mi dau consimtamantul pentru o eventuala constructie pe acoperis, mi se poate incalca acest drept de proprietate si dreptul civil?Am vazut ca administratorul a distribuit contracte de comodat, editate de firma ieseana, mentionata mai sus, de asemenea, am vazut ca se profita de ignoranta locatarilor si de datoriile lor la intretinere pentru a le forta mana in vederea obtinerii de semnaturi pro-mansardare. Totusi, eu sunt singura persoana care m-am exprimat clar impotriva mansardarii, enumerand motivle mele, pe ceilalti proprietari de la ultimul etaj nu i-am vazut manifestandu-se vadit nici pro, nici contra. As vrea sa-mi spuneti ce pot sa fac pentru a-mi apara drepturile. Va multumesc!