Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... drepturile parintilor cu copil in intretinere de pana ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

drepturile parintilor cu copil in intretinere de pana la 2 ani

As vrea sa-mi spuneti daca patronul are dreptul sa trimita fortat sotul in delegatie de peste 3 zile in alta localitate, la departare de 500 km, in timp ce sotia sa are grija de un bebelus de 9 luni si singurul ei ajutor este sotul. Exista un cadru legal care sustine parintii din aceasta categorie?Va multumesc.
Singura reglementare priveste situatia printelui care sta acasa cu copilul. Celalalt ramane angajat exact ca inainte, nu are niciun drept si nicio obligatie in plus.

Da, e legala trimiterea in delegatie.