avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1526 soluții astăzi
Forum Activitate Aero1961

Activitate Aero1961

Vă mulțumesc frumos pentru sfatul pe care mi l-ati dat.Am urmat acest lucru și am primit urmatorul răspuns:"...vă comunicăm că în urma verificării dosarului dumneavoastră de pensionare, urmează să primiți decizie de trecere la limită de varsta, cu plata drepturilor retroactive de la data îndeplinirii condițiilor de trecere la pensie limită de varsta. "Asta înseamnă că trebuie să îmi vină decizia că am ieșit la pensie, nu?Mulțumesc încă o dată.


Aero1961 a scris:

Mulțumesc frumos pentru răspuns.Pana acum nu am primit nimic. Am fost de 2 ori la casa de pensii si nu mi-au dat un răspuns clar când ar trebui să ies la pensie. In iunie trebuie să merg la comisia medicală. După cum spuneți dumneavoastră înseamnă că în 07.04.2021 as putea să am dreptul la pensie pentru limita de varsta cu reducerea vârstei de pensionare de 2 ani pentru cei 10 ani în grupa 2.Atunci ar trebui să se adauge perioada asimilată din 2007 până acum la vechime plus cei 20ani și stagiul conform grupei.O sa merg in 7aprilie să încerc iar să depun dosarul. Sau ar trebui să cer transferul dosarului de invaliditate la pensie pentru limita de varsta? Vă mulțumesc frumos pentru răspuns, poate mă ajutați cu un sfat.
Dacă am stagiul complet cu tot cu această perioadă asimilată și mai puțin de 5 ani până la pensie normal nu ar mai trebui să merg la revizuirea medicală. Cum se procedează în acest caz ?Bănuiesc că trebuie să duc vreo adeverință sau ceva pentru că altfel dacă nu merg îmi taie pensia de invaliditate.
Mulțumesc frumos pentru răspuns.Pana acum nu am primit nimic. Am fost de 2 ori la casa de pensii si nu mi-au dat un răspuns clar când ar trebui să ies la pensie. In iunie trebuie să merg la comisia medicală. După cum spuneți dumneavoastră înseamnă că în 07.04.2021 as putea să am dreptul la pensie pentru limita de varsta cu reducerea vârstei de pensionare de 2 ani pentru cei 10 ani în grupa 2.Atunci ar trebui să se adauge perioada asimilată din 2007 până acum la vechime plus cei 20ani și stagiul conform grupei.O sa merg in 7aprilie să încerc iar să depun dosarul. Sau ar trebui să cer transferul dosarului de invaliditate la pensie pentru limita de varsta? Vă mulțumesc frumos pentru răspuns, poate mă ajutați cu un sfat.
Bună ziua. Sunt născută la 07.04.1961.Am stagiu de cotizare realizat de 20ani si 24 zile la care am depus actele cu anii lucrați în grupa 2 si a rezultat un stagiu de 22ani ,6 luni și 24 zile. Din 2007 până în 2015 am fost in pensie de invaliditate gradul 2 iar din 2015 până în prezent sunt în pensie de invaliditate gradul al treilea. Eu ar trebui să ies la pensie la 62 ani cu un stagiu complet de 32ani și o lună. La mine nu se aplica reducerea vârstei de pensionare pentru grupa 2,acei 2 ani și 6luni ?Vă mulțumesc frumos!