avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 836 soluții astăzi
Forum Activitate Tms90

Activitate Tms90

Faptul ca art. 100 alin. 3 lit. E nu figureaza in enumerarea de la art. 104 alin 3 din OUG 195/2002 este justificat de faptul ca nu are sens sa reduci de la 30 de zile la 30 de zile.

Conform art. 104^1 din OUG 195/2002: În cazul săvârșirii a două sau a mai multor contravenții care atrag și suspendarea exercitării dreptului de a conduce, constatate prin același proces-verbal, perioada de suspendare se calculează prin însumarea perioadelor prevăzute pentru fiecare faptă, fără ca aceasta să depășească 90 de zile.

In cazul meu, perioada de suspendare din PV este una singura de 90 de zile, de unde rezulta ca deja s-a renuntat la perioada de suspendare de 30 de zile aferenta faptei de la art. 100 alin. 3 lit. E in momentul intocmirii PV, ramanand doar cele 90 de zile aferente faptei de la art. 102 alin. 3 lit. E.
Dar dupa aprobarea reducerii de la 90 la 30 zile pentru fapta de la art. 102 alin. 3 lit. E, sa se readuca in discutie cele 30 de zile la care s-a renuntat in prima faza mi se pare o decizie aberanta.
Iar, dupa insumarea celor doua perioade de suspendare (30+90=90), cum poate mai poate atribui IPJ zilele de suspendare celor doua fapte?
Buna ziua,
In data de 24.02.2021 am fost sanctionat cu suspedarea exercitarii dreptului de a conduce pentru 90 de zile si 1885 lei amenda, pentru incalcarea prevederilor art. 100 alin. 3 lit. E (nerespectarea regulilor privind depăşirea) si art. 102 alin. 3 lit. E (depăşirea cu mai mult de 50 km/h a vitezei maxime admise pe sectorul de drum respectiv) din OUG 195/2002 privind circulatia pe drumurile publice..
La data de 27.02.2021, in urma sustinerii testului de verificare a cunostintelor, fiind declarat admis si indeplinind toate conditiile prevazute de art. 221 alin. 1, am solicitat IPJ Iasi, reducerea perioadei de suspendare la 30 de zile conform art. 104.
Raspunsul pe care l-am primit din partea IPJ a fost ca cererea formulata a fost solutionata partial favorabil, in sensul ca urmeaza sa execut 60 de zile de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce autovehicule, incepand cu data de 27.02.2021, intrucat s-a aprobat doar reducerea masurii complementare contraventionale aferenta abaterii incriminata de art. 102 alin. 3 lit. E din OUG 195/2002 privind circulatia pe drumurile publice.
In urma cumularii perioadelor de suspendare aferente celor doua contraventii rezulta o singura perioada de suspendare de maxim 90 de zile, astfel 30 de zile conform art. 100 alin. 3 lit. E si 90 de zile conform art. 102 alin. 3 lit. E rezultand maximul de 90 de zile care conform legii poate fi redusa la 30 de zile la cerere daca sunt indeplinite cele mentionate mai sus.
In concluzie consider ca decizia reprezinta un abuz in serviciu si ca legea a fost interpretata in defavoarea mea.
Mentionez ca am achitat amenda si nu am facut contestatie.
Cum pot solutiona aceasta situatie?
Multumesc anticipat!