avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 479 soluții astăzi
Forum Activitate p1xel

Activitate p1xel

Multumesc anticipat pentru sfatul dvs. Oricum nu mai conduc masina pana la rezolvarea cazului de fata... In sfarsit un raspuns pertinent. Cu stima,
Atat timp cat am pus aceasta intrebare pe acest forum se pare ca sunt constient de faptele comise si cautam doar un raspuns pertinent de la un profesionist, nu de la o persoana "a-tot-stiutoare". De unde sunteti dvs. asa convins ca eu nu respect interdictiile??? Sa inteleg ca sunteti medium ??? Ca profesionist, ma asteptam sa dati un raspuns pertinent, nu sa raspundeti in acest mod personal. Sa fiti convins ca mai sunt si procurori care inteleg parerea omului de rand, chiar daca dvs. sunteti de alta parere, exemplu fiind chiar o ruda de-a mea de gradul I. Multumesc oricum pentru acest "raspuns" care ma va ajuta cu siguranta... =D>=D>=D> Cu stima,
As vrea sa stiu ce trebuie sa fac pentru a-mi recupera permisul de conducere auto si a scapa de incidenta penala sau inchisoare, tinand cont de urmatoarele probleme:

1. Pe data de 18/06/2008 am fost prins cu viteza de 165 km/ora in afara localitatii de catre un echipaj de politie, dupa care am primit amenda pe care am achitat-o ulterior si o suspendare de 90 zile a carnetului de conducere incepand cu data de 4/07/2008.
2. Pe data de 15/07/2008 am fost prins cu carnet suspendat si numere provizorii expirate. Acest punct momentan este rezolvat partial cu proces pe rol...

3. Luna trecuta am fost oprit de catre un politist deoarece nu purtam centura de siguranta. Problema cea mai grava este ca conduceam fara permis deoarece era suspendat, avand proces pe rol tot din cauza conducerii fara carnet si cu numere expirate urmat de un accident auto. Am specificat clar politistului faptul ca doream sa parchez masina intr-un loc de parcare deoarece tipul care mi-a condus masina pana la momentul cand am fost oprit pentru control, nu mai putea sa ma ajute sa duc masina acasa si fusesem avertizat ca in acel loc se ridicau masini astfe incat doream doar sa mut masina dintr-un spatiu public in altul. Vreau sa mentionez ca nu am antecedente penale iar masina are toate actele in regula si este proprietate personala...


As vrea sa stiu la ce ma pot astepta si ce sfaturi imi dati pentru acest caz. Credeti ca ma pot descurca in acest caz doar cu avocatul din oficiu tinand cont ca am fost informat ca dosarul meu a fost mutat de la procuratura la sectia de politie???


Cu stima,

Ca sa fim sinceri, cel putin 40% dintre romani conduc fara carnet din diverse motive, in special cei cu posibilitati materiale sau "relatii". Sunt constient de fapta pe care am facut-o deoarece nu orice cetatean roman isi permite sa plateasca 600 ron in cazul ridicarii masinii sale, dar in cazul meu faptul este consumat. Ceea ce este interesant consta in faptul ca imediat dupa ce am fost oprit de politie, in locul in care era masina parcata stationase o alta masina, si asta in fata politistului care ma oprise pentru control. Eram curios sa stiu conform legii care sunt repercursiunile in acest caz... Cu stima,
asa este... am dat deja o declaratie in celalalt caz.... problema este ca am fost obligat de politie in momentul in care am fost prins asupra faptei sa dau declaratie + au avut si un martor pe care nu l-am vazut personal la locul faptei + prietena mea care era cu mine in masina... ce credeti ca e cel mai bine sa fac in acest caz??? cu stima,
As vrea sa va rog daca ma puteti ajuta cu o parere sau un sfat legat de problema cu care ma confrunt in acest moment.
Astazi am fost oprit de catre un politist deoarece nu purtam centura de siguranta. Problema cea mai grava este ca conduceam fara permis deoarece era suspendat, avand proces pe rol tot din cauza conducerii fara carnet si cu numere expirate urmat de un accident auto. Am specificat clar politistului faptul ca doream sa parchez masina intr-un loc de parcare deoarece tipul care mi-a condus masina pana la momentul cand am fost oprit pentru control, nu mai putea sa ma ajute sa duc masina acasa si fusesem avertizat ca in acel loc se ridicau masini astfe incat doream doar sa mut masina dintr-un spatiu public in altul. Vreau sa mentionez ca nu am antecedente penale iar masina are toate actele in regula si este proprietate personala... As vrea sa stiu la ce ma pot astepta si ce sfaturi imi dati pentru acest caz. Cu stima,
As vrea sa stiu ce trebuie sa fac pentru a-mi recupera permisul de conducere auto tinand cont de urmatoarele probleme:
1. Pe data de 18/06/2008 am fost prins cu viteza de 165 km/ora in afara localitatii de catre un echipaj de politie, dupa care am primit amenda pe care am achitat-o ulterior si o suspendare de 90 zile a carnetului de conducere incepand cu data de 4/07/2008.
2. Pe data de 15/07/2008 am fost prins cu carnet suspendat si numere provizorii expirate. Acest punct momentan este rezolvat partial cu proces pe rol...

Tinand cont de acesti factori as dori sa stiu daca dupa expirarea termenului stabilit de politie imi pot recupera carnetul tinand cont ca am fost informat de un avocat cu privire la faptul ca as putea rezolva problema in cauza adresandu-ma cu o cerere in sensul asta la organul de cercetare penala. (a se vedea decizia Curtii Constitutionale).
Sincer nu stiu exact ceea ce am de facut deoarece este pentru prima data cand am parte de o astfel de situatie si as dori niste detalii in acest sens...


Multumesc anticipat,
acum 2 saptamani am avut un accident si am fost retinut cu carnetul de conducere suspendat si cu numerele provizorii expirate... motivul pentru care am ales sa fac acest gest necugetat consta in faptul ca exact langa cladirea in care locuiesc se construieste un bloc de locuinte iar spatiul de parcare din fata imobilului in care locuiesc este foarte mic, drept pentru care in ziua respectiva un muncitor m-a rugat sa mut masina pentru cateva ore dat fiind faptul ca urma sa apara o masina de mare tonaj care sa incarce balast si era pericol de cadere a materialelor de constructie care erau pentru gunoi... Accidentul s-a produs pe strada mea la 200m, la o intersectie cu un scuter care venea din sens interzis. Persoana a avut mana in ghips si nu a semnat nici un proces verbal nici nu mi-a cerut despagubiri. Mi-am angajat un avocat pentru parte cea mai dificila a problemei si anume: conducere fara permis si numere expirate deoarece am inteles ca este caz penal... Reamintesc ca nu am avut niciodata antecedente penale, am fost lovit de un scuter care mergea pe interzis cu numerele expirate, persoana nu a depus plangere impotriva mea dar am aceste 2 probleme care nu stiu ce rezultat vor avea.. Chiar daca am angajat un avocat as dori sa aflu un raspuns pertinent la situatia in cauza... Multumesc anticipat !!!