avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 510 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Conducere fara carnet cu proces pe rol... Va rog sa ma ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Conducere fara carnet cu proces pe rol... Va rog sa ma ajutati !!!

As vrea sa va rog daca ma puteti ajuta cu o parere sau un sfat legat de problema cu care ma confrunt in acest moment.
Astazi am fost oprit de catre un politist deoarece nu purtam centura de siguranta. Problema cea mai grava este ca conduceam fara permis deoarece era suspendat, avand proces pe rol tot din cauza conducerii fara carnet si cu numere expirate urmat de un accident auto. Am specificat clar politistului faptul ca doream sa parchez masina intr-un loc de parcare deoarece tipul care mi-a condus masina pana la momentul cand am fost oprit pentru control, nu mai putea sa ma ajute sa duc masina acasa si fusesem avertizat ca in acel loc se ridicau masini astfe incat doream doar sa mut masina dintr-un spatiu public in altul. Vreau sa mentionez ca nu am antecedente penale iar masina are toate actele in regula si este proprietate personala... As vrea sa stiu la ce ma pot astepta si ce sfaturi imi dati pentru acest caz. Cu stima,
Cel mai recent răspuns: danyyy , utilizator 02:28, 27 Martie 2009
Recidiva nu e inca, pt ca nu ati fost condamnat pt prima fapta. E concurs de infractiuni. Dosarele se vor cerceta si judeca impreuna. Faptul ca sunt doua fapte, desi identice, va cantari in aprecierea gravitatii faptei. Vi se vor aplica doua pedepse, din care va ramane cea mai mare. Trebuie neaparat un avocat. Nu e de glumit
Nu dati nici o declaratie. Aveti un proces pe rol care va afecteaza f. mult si nu mai aveti capacitatea de a mai da o declaratie. (presupun ca in cazul celalat ati dat deja una...)
asa este... am dat deja o declaratie in celalalt caz.... problema este ca am fost obligat de politie in momentul in care am fost prins asupra faptei sa dau declaratie + au avut si un martor pe care nu l-am vazut personal la locul faptei + prietena mea care era cu mine in masina... ce credeti ca e cel mai bine sa fac in acest caz??? cu stima,
In mod cert ,politistul a incheiat proces verbal de constatare ,are un martor.Luati-va un avocat.
Interesanta ideea cu a nu da nici o declaratie. De ce nu-l invatati ,sau sfatuiti , sa conduca in continuare. Inca odata ,nu acesta este rolul nostru...:-/

Alte discuții în legătură

Prins de 2 ori cu carnet suspendat, cu proces pe rol... sfaturi !!! p1xel p1xel As vrea sa stiu ce trebuie sa fac pentru a-mi recupera permisul de conducere auto si a scapa de incidenta penala sau inchisoare, tinand cont de urmatoarele ... (vezi toată discuția)
Accident, vatamare corporala, permis de conducere. Cyclops Cyclops Buna ziua, In mai am avut un accident cu masina. Pe trecerea de pietoni am acrosat o femeie aparuta brusc dintre taxiurile parcate pe acea trecere de ... (vezi toată discuția)
Contestare amenda auto zavastin zavastin Buna ziua, Am fost amendat de Politie pentru ca mi-am pastrat banda! Intr-o intersectie eram incadrat pentru a face stanga (de pe banda de stanga), iar ... (vezi toată discuția)