avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 219 soluții astăzi
Forum Activitate Dany320

Activitate Dany320


Am fost la sector 2 fisc și ne a trimis la capitală,am completat o cerere,trb să dea la patrimoniul național,dupa primesc aia la primărie capitalei răspuns cum stă trb cu terenul,după trimit iei la sector 2 la primărie să ne facă acte și după ne ducem la fisc să îl depuneam la fiscal…cam este de așteptat.
Adalbert Gabriel Gazdovici a scris:

Faceti declaratie de impunere o sa va puna sa platiti pe ultimii 5 ani, dar asta este, si apoi cereti certificatul fiscal.

Bună ziua,
Am nevoie de mai multe părerii,
A mai avut cineva problema asta:
Am un teren intabulat și cadastrat de 720mp(acte pe el am 580 diferența provine de la o mutare de gard în 1953 făcută de primărie) am fost la primărie și au spus ca eu am 720mp proprietatea mea,am vb și cu cadastristul și am toată documentația cu 720mp.
Aveți idee cum pot baga la fisc bucata aia fără acte sau cum pot sa fac cerere sa obțin acte și sa plătesc la fisc,pentru a se putea construii pe toata suprafața fără probleme.
Mulțumesc mult.

Bună ziua,
Am vb cu topograful,a spus ca să încerc la fisc sa bag la impozit bucata aia de teren,pentru ca el este intabulat 720 și la primărie apar tot cu 720,doar ca la fisc nu îl am băgat să plătesc impozit pe el,mâine o să merg la fisc,să văd cum pot rezolva sau măcar să mă înțeleaga.
Adalbert Gabriel Gazdovici a scris:

V-am scris in primul raspuns, citand din Regulamentul privitor la organizarea cadastrului si a cartilor funcire ca topograful face documentatia cadastralade actualizare date tehnice care include modificarea limitelor terenului. Daca topograful gaseste ca pe acea diferenta de teren nu este nimeni intabulat va face documentatia, daca cineva este intabulat acolo ar putea fi, din ceea ce ati scris, doar comuna/orasul si atunci se poate rezolva la Primarie. Angajati topograful si vedeti ce gaseste. Costurile ar trebui sa fie sub 2000 de lei.


Mulțumesc,o să urmăm procedura asta.
Adalbert Gabriel Gazdovici a scris:

V-am scris in primul raspuns, citand din Regulamentul privitor la organizarea cadastrului si a cartilor funcire ca topograful face documentatia cadastralade actualizare date tehnice care include modificarea limitelor terenului. Daca topograful gaseste ca pe acea diferenta de teren nu este nimeni intabulat va face documentatia, daca cineva este intabulat acolo ar putea fi, din ceea ce ati scris, doar comuna/orasul si atunci se poate rezolva la Primarie. Angajati topograful si vedeti ce gaseste. Costurile ar trebui sa fie sub 2000 de lei.

Am uitat să vă spun noi avem cadastru și intabulare(și în cadastru scrie 580 din acte și 720 măsurat).Inginerul topograf mă poate ajuta cu modificarea cadastrului existent sau mai degrabă să am un act pe acesta diferența să o pun înscrie la fisc să o am în acte?
Mulțumesc

Am înțeles,mulțumesc cred bn ca nu este nevoie de instanțe,adică nu e un proces de durată,ca oricum terenul este in curtea noastră de 70 ani.
Adalbert Gabriel Gazdovici a scris:

Dati o cautare pe google cu cuvintele topografie + judetul/orasul d-voastra.

Mulțumesc,să înțeleg ca se poate face fără instanță sau avocat?unde pot gasi un inginer topograf?

Bună ziua,
Am un teren de 720mp,acte am doar pentru 580mp, deoarece în anul 1960 a fost o aliniere la strada și gardul a fost mutat,în curte a intrat și aceasta diferența de la 580 la 720mp.(aceasta operațiune a fost făcută de primărie în anul 1960).
Noi nu avem acte pe diferența aceea,am fost la primărie să le explicăm situația,am primit o hârtie ca după analizele lor ca noi figuram în registrele cu tot terenul 720mp (cel cu acte și fără acte) și este in propietate privata.
Cum putem proceda sa obținem și bucata aceea pe cadastru?pe intabulare figuram cu această sumă de 720mp doar ca nu am plătit nimic la fisc pana acum pe aceea diferența doar pe ce avem în acte am plătit , avem nevoie de acte pe bucata aceea de teren ca altfel nu se poate construii fără aceste documente.
Mulțumesc.


vali m a scris:

Probabil exista diferente intre mc din factura si cei declarati de locatari, de aceea pune mai mult.
Cine are contul blocat? Administratorul sau asociatia?
Banii pentru fondul de reparartii se strang in avans. Solicitati sa afiseze soldul fondului in listele de intretinere.
La primarie puteti face o sesizare. Dar ei nu verifica situatia financiara.

Se poate,dar nu trb să plătesc eu,contul blocat îl are administratorul nu poate să umble la bani.
Fondul de reparații este plin,asta erau alți bani special pentru reparația asta.
Pot face pentru verificare și la poliția comunitară?
Trb să verifice cineva gestiunea banilor(din exterior)
Multumesc


Dany320 a scris:

Schimbare/reclamație administrator.
Bună ziua,
Am și eu o problemă cu administrator de bloc,în unele lunii încarcă la întreținere mai mulți m3 de apă in tabel (am apometre și poze.
Am aflat ca are contul blocat în bancă,eu am plătit întreținerea prin acest cont mereu dar acum apar restant(în ultima lună).
S a strâns bani pentru reparații în avans(nu cred ca e normal așa), fără să dea detalii cat costă reparația(aflând ulterior ca a fost 2500 lei iar în cont s au strâns 5000 lei).Restul de bani nu a zis ce a făcut cu ei.
La ce instituție de stat mă pot adresa sau unde se poate depune solicitare pentru control.
Multumesc.