avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 916 soluții astăzi
Forum Activitate Criscez

Activitate Criscez

Buna ziua! Am o problema care treneaza de mult timp. In urma unei hotarari judecatoresti definitive am capatat dreptul de a castiga o suma de bani contra unei cote parti dintr o proprietate la cAre am avut drept de mostenire. Astfel am demarat pricedura de executare silita cu un executor judecatoresc. Imobilul nu a putut fi pus la vanzare pentru ca Debitorul a refuzat sa se prezinte pentru cadastrare, astfel incat s a stabilit retinerea esaolnata din pensia acestuia conform legii, desi am optat pentru vanzarea imobilului care a facut obiectul hotararii, debitorul neavand alta proprietate pe numele sau.
Cum putem trece la executarea acelui imobil prin vanzare, avand in vedere refuzul de a se prezenta la fisc pentru emiterea certificatului fiscal.
Multumesc
Conflict de interese / pantouflage
In urma unei proceduri simplificate castiga o soc comerciala (unic ofertant) al carui administrator este o persoana care in urma cu 8 luni era director general al autoritatii contractante. Contractul face parte dintr-un proiect european cunoscut de fostul dir gen, care de altfel a semnat si contractul de finantare al proiectului, cu precizarea ca procedura si caietul de sarcini au fost pregatite ulterior plecarii lui.
Este acesta situatie conflict de interese? Sub incidenta carui articol? Multumesc.
Buna ziua, locuiesc de 2 ani intr un bloc in vecinatatea unui laborator de cofetarie care detine cateva coolere care sunt montate cumva de vin lipite de parcarea subterana a blocului in care locuiesc. De vreo 5 luni au inceput sa transmita vibratii si zgomote permanente. Am reclamat peste tot politie, garda mediu, dsp. S a constatat ca produc presiune acustica si au primit 50.000 lei amenda, si se pare ca nu indeplinesc cerinte din nu stiu ce acord de mediu. Acum problema a fost mutata la agentia de mediu si nu se mai intampla nimic, inafara ca si au montat niste panouri care au accentuat vibratia in bloc. Ce pot face? Vibratiile cine le
Masoara? Politia nu a gasit decat depasiri de sunet langa aparate, nu si la mine un casa pt ca la mine in casa se simt vibratii si o tensiune care te apasa pe “creier”. Ce fac? Ma mut iar! (Am un copil de 4 ani), astept (pana cand?) agentia de mediu sau il dau in judecata. Sau ce solutii mai am pt ca sunt disperata.. e 3 dimin si nici eu si nici copilul nu putem dormi...