avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 180 soluții astăzi
Forum Activitate GabrielM85

Activitate GabrielM85

Nu am sesizat ITM , am sperat ca o rezolv dupa o discutie cu seful , am fost chemat astazi la birou si mi-a oferit 100 de lei in plus la salariu . nu am acceptat si ma gandesc sa fac plangere la ITM si sa ii actionez in instanta pentru a recupera banii din urma . O sa am dreptul sa cer daune ?
Suntem 4 colegi in situatia asta .
de la 19.00 la 07.00 , lucrez 12 /24 iar in weekend de la 7.00 la 7.00 ( 24h )
tin sa precizez ca spor de noapte sau de weekend / ore suplimentare nu am primit niciodata .
in situatia mea suntem 4 colegi .
Va multumesc pentru raspuns , pe fluturasul de salariu scrie 3000 brut . am copiat mai jos datele de pe fluturasul de salariu .
Astazi seful mi-a spus ca , daca nu imi convine sa-mi dau demisia ca el nu imi da mai mult !
Ma gandesc foarte serios sa il trimit in instanta pentru ca face ceva ilegal !
Dimineata trebuie sa ma duc la birou si ma gandesc sa nu accept oferta lui de 1500 .
avand in vedere ca minimul este 13.58 / ora brut , si eu lucrez 230 - 240 de ore pe luna , poate sa imi ofere mai putin ? legal vorbind .

Salariu incadrare 3000
Ore lucrate / Salariu orar 160 (desi am lucrat 239) / 18,75
Salariu aferent timpului lucrat -3000
Concediu fara plata / absente -0
Ore suplimentare /Weekend - 0 (desi lucrez 4 zile de weekens in fiecare luna)
Ore de noapte - 0 (desi lucrez de la 19:00 - 07:00 )
Sp. permanente / alte sporuri - 0
CAS - 638
Sanatate - 0
Deducere personala - 195
Venit net - 2362
impozit pe salariu - 0
Avans - 0
Retineri - 0
Rest de plata - 2362
Buna ziua , lucrez la o firma ca si paznic de noapte angajat cu 3000 de lei in c.i.m. real in mana am primit doar 1500 de lei lunar in ultimele 6 luni de cand sa schimbat inginerul la care sunt in subordine , in ultimele 6 luni nu am primit fluturas de salariu si nu mi sa dat sa semnez nici un stat de plata . Azi am cerut o adeverinta de salariu de la contabila iar cand am primit documentele online pe fluturas este trecuta suma de 2362 lei net si 3000 lei brut . am intrebat seful meu direct (inginerul) si mi-a spus ca nu se mai da fluturas de salariu si stat de plata pentru a fi semnat . sunt confuz pentru ca ar trebuii sa primesc in mana suma trecuta pe fluturas (2362 lei )sau el are dreptate si salariul meu este de 1500 lei ? tinand cont de majorarea salariului din 13.01.2021 minimul pentru ora de lucru este 13.58 , nu ar trebuii sa primesc aceasta suma / ora lucrata ? nu mai vorbesc de sporul de noapte sau de weekend care nu l-am vazut niciodata . explicatia sefului a fost ca doar stau si nu muncesc fizic . sunt confuz . multumesc anticipat !