avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 833 soluții astăzi
Forum Activitate larevedere

Activitate larevedere

Nici eu nu cunosc sa existe un articol de lege in ceea ce priveste acest lucru, de aceea am intrebat. Multumesc !
Stiu ca 100 de puncte trebuie sa fie atat pentru proba scrisa, cat si pentru interviu, dar 100 de puncte, la proba scrisa se compun din subiecte din bibliografia obligatorie si subiecte din bibliografia specifica. Exista o baza legala care sa stabileasca ponderea subiectelor dn bibliografia obligatorie si a celor specifice, astfel ca insumate sa fie 100%?
Buna seara!

OUG 57/2019 a fost modificata prin OUG 121/2023, motiv pentru care intreb, pentru un concurs de ocupare a unui post vacant, ce pondere au subiectele de concurs obligatorii si ce pondere au cele din bibliografia de specialitate?
Nu, momentan am primit doar avizul isu, in care era precizat ca autorizatia o putem solicita dupa receptia lucrărilor si înainte de darea in folosinta a obiectivului de investitii. Receptia inca nu a avut loc, pt ca intai ar trebui identificate lucrarile care trebuie executate. Probabil in proiectul tehnic se detaliază...
Fiind vorba despre un obiect de investitii existent, proiectantul a întocmit documentația pt obtinerea avizului care a fost verificată la cerinta Cc si Ci si depusa la isu, in baza careia s-a obtinut avizul.
Care ar fi pasul urmator?
Ce avize mai trebuie obtinute, pt ca nu am vazut ca ar exista certificat de urbanism?
Va multumesc anticipat pt raspuns !
Buna ziua !

Am urmatoarea speta la care va solicit ajutorul.
Se necesita obtinerea autorizatiei ISU pentru un obiectiv de investitii in functiune.
Am incheiat un contract de prestari servicii pt elaborare documentatie pt obtinere autorizatie ISU
iar documentatia intocmita de proiectant (la faza releveu si DTAC) care a fost verificata la cerintele Ci si Cc a fost depusa la ISU, in baza careia s-a obtinut avizul de securitate la incendiu, in care era precizat faptul ca autorizatia va fi obtinuta numai dupa receptionarea lucrarilor care trebuie efectuate inainte de efectuarea acestor lucrari, mai este necesara intocmirea unei alte documentatii, obtinere de avize, samd, sau cum se procedeaza?
Va multumesc anticipat pt raspuns !