Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna seara! OUG 57/2019 a fost modificata prin OUG ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna seara! OUG 57/2019 a fost modificata prin OUG 121/2023, ...

Buna seara!

OUG 57/2019 a fost modificata prin OUG 121/2023, motiv pentru care intreb, pentru un concurs de ocupare a unui post vacant, ce pondere au subiectele de concurs obligatorii si ce pondere au cele din bibliografia de specialitate?
La probele concursului de recrutare pentru funcțiile publice de execuție și de conducere punctajele se stabilesc după cum urmează:
a) pentru proba scrisă punctajul este de maximum 100 de puncte;
b) pentru interviu punctajul este de maximum 100 de puncte.

Sunt declarați admiși la proba scrisă, respectiv la interviu, candidații care au obținut:
a) minimum 50 de puncte, în cazul concursurilor organizate pentru ocuparea funcțiilor publice de execuție;
b) minimum 70 de puncte, în cazul concursurilor organizate pentru ocuparea funcțiilor publice de conducere.

Punctajul final se calculează prin însumarea punctajelor obținute la proba scrisă și interviu.
Stiu ca 100 de puncte trebuie sa fie atat pentru proba scrisa, cat si pentru interviu, dar 100 de puncte, la proba scrisa se compun din subiecte din bibliografia obligatorie si subiecte din bibliografia specifica. Exista o baza legala care sa stabileasca ponderea subiectelor dn bibliografia obligatorie si a celor specifice, astfel ca insumate sa fie 100%?
Nu stiu sa exista un text de lege..insa puteti solicita sa fi se puna la dispozitie procedura operationala privind organizarea concursului..acolo se poate gasi.
Nici eu nu cunosc sa existe un articol de lege in ceea ce priveste acest lucru, de aceea am intrebat. Multumesc !