avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 769 soluții astăzi
Forum Activitate lila68

Activitate lila68

Avem o linie de credit (overdraft) banca emite un singur extras pe contul curent cu semnul minus. In balanta ct 5121 are sold creditor pentru ca este bifunctional .
Problema este ca in bilant unde va fi evidentiat la rd 8(casa si ct banci) cu semnul minus sau la datorii ?
Va multumesc.
Răspuns la discuția mijloace fixe reevaluate vandute
Multumesc frumos.Am inteles, dar deocamdata cred ca cel mai bine este sa o mentin in contul de rezerve si cand se vor hotara asociatii peste .....x ani atunci o voi impozita.
Buna ziua.La sfarsitul anului 2002 s-a efectuat reevaluarea mijloacelor fixe diferenta de reevaluare inregistrandu-se in ct 105.In anii 2005,2006,2007 o parte dintre acestea s-au casat sau au fost vandute(la vanzare cu valoare mai mare decat valoarea ramasa neamortizata) dar nu s-a efectuat operatiunea contabila 105=1068(sau 1065) intrebarea mea este pot sa o efectuez in acest moment? cheltuiala cu amortizarea aferenta reevaluarii a fost considerata deductibila la calculul impozitului.
In ce moment se va impozita acest surplus de rezerva? Numai in momentul distribuirii? dar daca le mentin in ct de rezerve acestea se mai impoziteaza?
Va multumesc.