Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Sold creditor contul 5121.
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Sold creditor contul 5121.

Avem o linie de credit (overdraft) banca emite un singur extras pe contul curent cu semnul minus. In balanta ct 5121 are sold creditor pentru ca este bifunctional .
Problema este ca in bilant unde va fi evidentiat la rd 8(casa si ct banci) cu semnul minus sau la datorii ?
Va multumesc.
contul 5121 este cont de activ, nu bifunctional.La dvs. in program l-ati trecut poate bifunctional.Operatiunile cu overdraftul le inregistrati pe 5191.Cand trageti din linie aveti 5121=5191 si cand restituiti in linie aveti 5191=5121.Astfel puteti sti ce sold de restituit aveti in linie(5191) si ce sold aveti la contul curent.Nu stiu ce banca poate emite extras pe cumula?t.Deobicei sunt extrase diferite.Eu lucrez cu 5 banci si 5 linii si niciuna nu emite extras comun( cont+linie).Solicitati despartirea lor in extrase diferite.