avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 985 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Sold creditor contul 5121.
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Sold creditor contul 5121.

Avem o linie de credit (overdraft) banca emite un singur extras pe contul curent cu semnul minus. In balanta ct 5121 are sold creditor pentru ca este bifunctional .
Problema este ca in bilant unde va fi evidentiat la rd 8(casa si ct banci) cu semnul minus sau la datorii ?
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: soficu cristina , utilizator 13:41, 21 Iulie 2011
contul 5121 este cont de activ, nu bifunctional.La dvs. in program l-ati trecut poate bifunctional.Operatiunile cu overdraftul le inregistrati pe 5191.Cand trageti din linie aveti 5121=5191 si cand restituiti in linie aveti 5191=5121.Astfel puteti sti ce sold de restituit aveti in linie(5191) si ce sold aveti la contul curent.Nu stiu ce banca poate emite extras pe cumula?t.Deobicei sunt extrase diferite.Eu lucrez cu 5 banci si 5 linii si niciuna nu emite extras comun( cont+linie).Solicitati despartirea lor in extrase diferite.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Linie de credit niko 94 niko 94 Avem o linie de credit, un contract cu banca,am un singur extras de cont cu semnul minus,iar in data de 20.04.10 am in extras dobanda debitoare de 427.86, am ... (vezi toată discuția)
Bilant 2010 niko 94 niko 94 Buna seara,as aprecia daca ma-ti ajuta -ct 5121 cu sold final creditor-imprumut luat de la banca , nu am doua extrase decat unul, in bilant unde sa- l trec la ... (vezi toată discuția)