Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Bilant 2010
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Bilant 2010

Buna seara,as aprecia daca ma-ti ajuta -ct 5121 cu sold final creditor-imprumut luat de la banca , nu am doua extrase decat unul, in bilant unde sa- l trec la rd .datorii nu am trecut acest cont.
Sa aveti un sfarsit de saptamana bun.
Ce reprezinta acest imprumut? Un credit,o linie de creditare?
Trebuia sa tineti evidenta separata a acestiu imprumut,indiferent de natura lui. Astfel soldul lui 5121 era real ,iar contul de imprumut era creditor. Pana la urma nici acum nu este tarziu sa faceti transfer prin cont 581 si sa evidentiati imprumutul separat. Cand refaceti bilantul ,imprumutul va apare ca o datorie a Dvs.
Este linie de creditare.
De la b.ca primesc un sg extras cu semnul -
Va dau un exeplu de extras:
Si= -49917
dep in b.ca=3300
com=3.30
plata furnizor=2992
com=5.10
sf.= -49618
Cum as putea sa tin evidenta lui daca nu primesc inca un extras pt acest credit?
niko 94 a scris:

Este linie de creditare.....Cum as putea ca sa tin evidenta lui daca nu primesc inca un extras pt acest credit?

Cu ajutorul contultui 519 .Vorbiti cu contbilul Dvs,va stii ce sa faca daca ii spuneti sa prodeze astfel Si rectificati la luna decembrie.
Multumesc, dar pe ce baza inreg in 5191 , nu am un document justificativ -un extras de la banca
Mai avem inca o linie de credit de la alta banca, dar ei ne dau separat extras de ct pt credit, creditul l-am inreg in 5191, putem sa urmarim foarte usor.
Dar la aceasta linie nu stiu cum am putea urmarii, v-am dat ex. de extras de cont a-ti putea sa ma ajutati cu inreg contabile la acest extras?
Scuzati daca insist.