avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 984 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Bilant 2010
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Bilant 2010

Buna seara,as aprecia daca ma-ti ajuta -ct 5121 cu sold final creditor-imprumut luat de la banca , nu am doua extrase decat unul, in bilant unde sa- l trec la rd .datorii nu am trecut acest cont.
Sa aveti un sfarsit de saptamana bun.
Cel mai recent răspuns: niko 94 , utilizator 09:57, 21 Februarie 2011
Evidenta creditelor trebuie evidentiata separat in contabilitattea societatii. Creati analitice distincte ptr fiecare linie pe care o aveti.Va fii simplu .Stiu ca sunt banci care nu acorda extras separat la linie.

Incercati sa editati mesajele postate @niko 94,nu sa scrieti mesaje consecutive.
Va multumesc.
Gabrielle Monique a scris:

Evidenta creditelor trebuie evidentiata separat in contabilitattea societatii. Creati analitice distincte ptr fiecare linie pe care o aveti.Va fii simplu .Stiu ca sunt banci care nu acorda extras separat la linie.

Incercati sa editati mesajele postate @niko 94,nu sa scrieti mesaje consecutive.
Va multumesc.

Transferul in ct analitice se face tot prin 581?
Ex in 5191 in prezent am 37362, creez analitice si pt Transil si pt Raiffeisen,suma din 5191 o trec in 5191.1 prin 581?
5191=581 37362
581=5191.1 37362

Ma gandesc ca nu este problema ca soldul meu din banca, ma refer la Raiffeisen,nu bate cu ce am pe extras,soldul de pe extras arata cat s-a utilizat din linia de credit, iar ct 5191.2 arata tot la fel cat s-a fol din linia de credit,astfel eu in contul la Raiffeisen , in contab, voi fi pe 0, dar in schimb soldul lui 5191.2 va fi egal cu ce au ei pe extras.
Scuze ca insist, dar acuma lucrez la credit, si as vrea parerea unui contabil cu mai multa experienta sa imi spuna daca este bine, se fol ct 581?
Multumesc, sa aveti o saptamana buna si spor la munca.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Linie de credit niko 94 niko 94 Avem o linie de credit, un contract cu banca,am un singur extras de cont cu semnul minus,iar in data de 20.04.10 am in extras dobanda debitoare de 427.86, am ... (vezi toată discuția)
Linie de credit luciapap luciapap Buna ziua,am cateva problema iar daca ma ve-ti ajuta va voi fi recunoscator. 1.am un contract de linie de credit la B-ca Transilvania din 01.06.10,acest ... (vezi toată discuția)
Sold creditor contul 5121. lila68 lila68 Avem o linie de credit (overdraft) banca emite un singur extras pe contul curent cu semnul minus. In balanta ct 5121 are sold creditor pentru ca este ... (vezi toată discuția)