avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 868 soluții astăzi
Forum Activitate vio81

Activitate vio81

Buna ziua, am citit odata intr-o lege ca "cei care lucreaza la calculator, programul este de maxim 7 ore, cu 5 minute pauza la fiecare ora sau 10 minute la 2 ore" in sistemul bugetar, imi puteti spune care este legea sau daca mai este in vigoare ? Multumesc.
dcrst75, felicitari pentru reusita in fata ITM-ului. Deocamdata ma multumeste si functia de analist programator deoarece nu ma intereseaza titulaturi de functii pompoase, si atat cat ambele functii au aceasi grila de salarizare si prestez aceiasi munca nu am nici un chef sa fac tam tam. Ma deranjeaza incompetenta unora din angajatori care in loc sa se intereseze si sa aplice legea propun calea cea mai usoara pentru ei, in cazul meu sa mai fac inca 2 ani de facultate tehnica, de parca nu ar consuma timp si resurse financiare.
Multumesc pentru raspuns.
Nu am spus niciodata ca pe respectiva diploma este trecuta specializarea inginer, am spus ca diploma este de inginer colegiu adica are titlul de inginer colegiu ca despre asta este vorba. Respectiva diploma este nula ? :)
Nu mi-ati spus legea sau orice act juridic concret in care sa se stipuleze ca functia de inginer de sistem poate fi ocupata numai de catre un absolvent al unei facultatii de studii superioare tehnice. Spune doar sa aibe diploma in domeniu corespunzatoare nivelului 6 si cunostinte si deprinderi tehnice. Asadar am o diploma in domeniu SS in domeniu corespunzatoare nivelului 6 + cunostintele si deprinderile tehnice acumulate odata cu absolvirea colegiului tehnic prin care mi se ofera titlul de inginer colegiu, consider ca pot fi incadrat foarte bine si pe respectiva functie.


1. Postez la vedere in ideea ca poate mai vede si altcineva care stie si poate da un sfat pertinet sau altcineva care este in aceiasi situatie si il intereseaza si parerile altora.
2. Nu cred ca am avut un comportament neciviliat.
3. Pentru asta exista forum. Sa se discute si daca nu te multumeste un raspuns poti sa vii cu contraargumente, nu sa iei de bun primul sfat.
Andreea Lisievici a scris:

Va rog sa nu mai faceti aprecieri asupra participantilor la discutie, in caz contrar voi fi nevoita sa va sanctionez.
Multumesc.


Intrebarea este daca pe acest forum poate da sfaturi oricine sau cineva care are oarece competenta juridica ? Multumesc la randul meu.
Pe statul de organizare asa se numeste analist programator / inginer de sistem , eu am fost incadrat pe functia de analist programator. Deci ocup functia de analist programator si din aceasta cauza am si postat pe site-ul acesta in speranta ca ma va lamurii cineva competent, daca puteam sa ocup cealalta functie de inginer de sistem.

Cu parere de rau tin sa te anunt ca nu esti nici macar subinginer .
Ai o diploma care este valabila cu zero .
Ai pierdut trei ani din viata si nu te-ai ales cu nimic.


Super tare =D>, m-ati amuzat foarte tare.. au facut diplome pe genunchi undeva intr-o magazie din spatele facultatii :))

Domnule, inginer colegiu nu este specializarea ci este Titlul oferit... specializarea este Informatica tehnica, in profilul Stiinta sistemelor si a calculatoarelor.
In speranta ca va ve-ti lumina intr-un fel cu privire la aceste diplome nule care circula pe teritoriul romanesc, puteti vedea aceasta diploma nula la urmatoarele adrese:
Cum sa am diploma pe care scrie inginer colegiu nula. :)) penibil, deja am impresia ca va bateti joc. Facultatea de Automatica, Calculatoare si Electronica din Craiova elibereaza diplome nule :)) Nu este nici un vis sa devin inginer daca era vre-un vis continuam imediat dupa ce am terminat colegiu insa am preferat informatica, domnule inginer. Si sunt incadrat la o unitate bugetara pe postul de analist programator/ inginer de sistem. Aceasta continuare mult enuntata presupune un sacrificiu financiar deosebit. Nu voi platii niciodata incompetenta altora.
Fantastic, interesati-va si apoi vorbiti ca duceti lumea in eroare, nu se mai foloseste denumirea de subinginer de ceva timp, pe toate diplomele tehnice de SSD scrie negru pe alb INGINER COLEGIU !!! daca sunteti sau vreti sa fiti de moda veche folositi in continuare subinginer, iar pe cele de SS scrie INGINER DIPLOMAT.
Studiile N6 le am, ca am diploma de lincenta in informatica care e tot in domeniu, si ma refeream la cunostinte si deprinderi tehnice ca nu ma poate contrazice nimeni ca nu le am atata timp cat am ca anexa diploma de inginer colegiu (3 ani). NU SE SPECIFICA NICAIERI CA TREBUIE DOAR STUDII SUPERIOARE TEHNICE DE LUNGA DURATA ci studii superioare de lunga durata in domeniu si cunostinte si deprinderi tehnice.
Vechea denumire era urmatoarea inginer (SS) - 5 ani si subinginer (SSD) - 3 ani , ulterior sa schimbat denumirea, nu si in COR si a devenit inginer diplomat (SS) - 5 ani si inginer colegiu (SSD) - 3 ani, in momentul de fata a ramas doar inginer diplomat (SS) - 4 ani. Nu inteleg ce nu este clar, am diploma de inginer colegiu asa scrie pe ea, nu eu am scris.

Acolo scrie cunostinte si deprinderi. Nu scrie facultate tehnica de lunga durata, asadar cu facultatea mea de inginerie de 3 ani am si cunostinte si deprinderi. Si pot fi incadrat cu diploma de la informatica (SS) si cu cunostintele si deprinderile de pe diploma de inginer colegiu. ;)